Poslanci stvrdili kontroverzní novelu stavebního zákona. Přehlasovali Senát - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Poslanci stvrdili kontroverzní novelu stavebního zákona. Přehlasovali Senát

, čtk, red,
Poslanci stvrdili kontroverzní novelu stavebního zákona. Přehlasovali Senát
Zdroj: Mladá fronta

Sněmovna v úterý přehlasovala Senát a stvrdila svoji verzi rozsáhlé novely stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Poslanci odmítli pozměňovací návrhy Senátu, které se týkaly například přezkumu nezákonného jednání v moci úřední nebo pořizování územních plánů. Novelu nyní ve sněmovní verzi dostane k podpisu prezident. Ekologické organizace tvrdí, že ANO a ČSSD s podporou ODS podrazily občany.

„Cílem té novely je zjednodušit, ztransparentnit a zrychlit získávání stavebních povolení,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Obě verze, jak sněmovní, tak senátní, přispějí podle ní k lepší situaci ve stavebnictví a zrychlí přípravu i povolování staveb. Proti senátní verzi protestovala Hospodářská komora, podle které senátní návrhy zkomplikují výstavbu a zdraží energie.

Schválená novela umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Umožní také na pouhé stavební ohlášení postavit rodinné domy nebo rekreační chaty bez omezení stavební plochy, dosud se smí jen do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy. Ohlášení nebude potřeba ani pro skleníky nebo bazény na zastavěném pozemku u rodinného domu nebo chaty.

Předloha novelizuje čtyři desítky souvisejících zákonů. Zasahuje i o zákona o urychlení výstavby infrastruktury, kde stanovuje, že v zastavěném území se povedou elektroenergetická vedení o napětí 400 kV a vyšším nad zemí. Senátoři navrhovali toto ustanovení, které se do zákona dostalo na základě pozměňovacího návrhu poslance Františka Adámka (ČSSD), naopak vypustit.


České stavebnictví bylo loni osmé nejhorší v unii. Čtěte více

Staveniště v Praze


Novela vyvolala kritiku ochránců životního prostředí, kterým se nelíbí to, že omezuje vstup veřejnosti do povolovacích řízení. Šlechtová už dříve řekla, že na vstupu tzv. dotčené veřejnosti do řízení podle stavebního zákona se nic nemění. U řízení, kde se koná proces posuzování vlivů na životní prostředí, je podle ní účast dotčené veřejnosti zaručena.

„Novela nic neřeší, ale bere lidem právo účastnit se svými spolky povolování staveb. Občané toto demokratické právo, zaručené Ústavou, mezinárodními dohodami České republiky i programovým prohlášením vlády, měli a dobře využívali plných dvacet pět let,“ uvedly ve společném prohlášení Hnutí Duha a další ekologické organizace. „Vládní koalice, která má ve Sněmovně pohodlnou většinu, přitom dala občanům jasný slib, že jejich práva nezruší. Tento slib kromě KDU jednoznačně a vědomě porušila a sociální demokracii a ANO tedy hrozí před volbami naprostá ztráta důvěry.“

Ze stavebního zákona v důsledku poslaneckých pozměňovacích návrhů zmizelo ustanovení dávající šanci účastnit se územního a stavebního řízení osobám, o nichž tak stanoví zvláštní zákon, tedy právě spolkům. V zákoně o ochraně přírody a krajiny jim předloha umožňuje účastnit se řízení jen pouze podle tohoto zákona.

Komplikace při povolování staveb?

Někteří poslanci i senátoři naopak spolky kritizovali za to, že se kvůli nim povolování staveb neúměrně prodlužuje a komplikuje. Ochranářské spolky uvádějí, že jde o největší omezení občanských práv po roce 1989, které je v rozporu s Ústavou. Dobu schvalování podle nich navíc nezkrátí.

Předseda výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD) dnes kvůli tomu vyzval poslance, aby nepodpořili ani jednu verzi s tím, že snižuje svobodu a práva veřejnosti. Lepší podle něj bude počkat na nový stavební zákon. „Je to nejzásadnější omezení účasti veřejnost na veřejném dění od listopadu 1989,“ varoval poslanec ČSSD Václav Zemek. Naopak Ivan Adamec (ODS) hovořil v souvislosti s dotčenou veřejností o „profesionálních vysí*ačích“.

Šlechtová připraví teze
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová předloží teze nového stavebního zákona vládě v létě. Poté bude vládu informovat o tom, že její úřad už připravuje věcný záměr nového zákona.

Ministryně upozornila na to, že jakýkoli nový zásah do stavebního práva nelze simulovat na současné struktuře veřejné správy, ale musí nastat kompetenční změny především ve vydávání stavebních povolení. „Protože v tuto chvíli máme asi osm resortů, které mají svoje speciální stavební úřady. Máme příliš velké množství ministerstev, a já se domnívám – ne, já to vím, že se to dubluje. Takže v každém případě ten návrh na nový stavební zákon bude z naší strany velice radikální, ale bude konstruktivní,“ řekla ministryně.

K podrobnostem se vyjadřovat nechtěla, odkázala až na materiál pro jednání vlády. „V tuto chvíli já jsem ten, kdo by to neměl říkat, ale já jsem ten, kdo dva a čtvrt roku při přípravě novely stavebního zákona, která dnes prošla Poslaneckou sněmovnou, říká, že tato novela je málo ambiciózní,“ poznamenala ministryně. Dodala, že vládě tehdy navrhovala radikálnější změny, včetně přesunů kompetencí v rámci úrovní stavebních úřadů i sloučení některých stavebních úřadů.

Přečtěte si také:

Stavebnictví letos poroste, shodují se firmy

Stavební výroba zpomalila v dubnu meziroční růst na čtyři procenta

Čeští stavebníci pod lupou. Rakousku vadí daňové finty firem ze sousedních zemí


Ohodnoťte tento článek
Diskuze