Polský řidič kamionu žil až do skončení berlínského masakru - Euro.cz

Přihlášení

Polský řidič kamionu žil až do skončení berlínského masakru

, čtk,
Polský řidič kamionu žil až do skončení berlínského masakru
Zdroj: čtk

Polský řidič kamionu zemřel až po masakru na berlínském vánočním trhu. S odvoláním na výsledky pitvy o tom dnes informoval deník Bild. Předtím se v kabině nákladního vozu strhl zápas, při němž polský řidič podle všeho zabránil ještě větší katastrofě. Při pondělním útoku na vánoční trh v centru Berlína zemřelo 12 lidí a další desítky utrpěly těžká zranění.

Nejčtenější německý deník uvedl, že sedmatřicetiletý Polák Lukasz U. byl malorážní zbraní zastřelen, až když se kamion po průjezdu částí vánočního trhu zastavil. Dosud se spekulovalo, že zemřel dříve, možná již v momentě, kdy pachatel kamion zcizil.

Na těle polského řidiče se našly také rány nožem, z čehož vyšetřovatelé usuzují, že v kabině kamionu se zápasilo. Podle Bildu je možné, že Lukasz U. sedící na místě spolujezdce v poslední chvíli stočil volant nákladního vozu, aby na trhu nepřejel ještě více lidí. Kamion trhem neprojel přímo, ale po 60 až 80 metrech skončil na silnici vedoucí po jeho okraji.

Takový scénář potvrzují i informace listu Tagesspiegel z vyšetřovacích zdrojů. Polák podle nich s pachatelem navzdory řezným ranám v obličeji bojoval, díky čemuž atentátník nemohl projet celým vánočním trhem, ale jen jeho částí.

K útoku se v pondělí večer prostřednictvím agentury Amak přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Projděte si berlínské události tak, jak problíhaly, minutu po minutě: