Policie i žalobce v kauze Zadeh pochybili - Euro.cz

Přihlášení

Policie i žalobce v kauze Zadeh pochybili

, čtk,
Policie i žalobce v kauze Zadeh pochybili
Zdroj: čtk

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) našlo v kauze česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha souzeného pro daňové úniky vážné pochybení při nakládání policie s odposlechy, pochybil i dozorový státní zástupce u vazebního řízení se Zadehem.

Jde o druhou větev Zadehovy kauzy, kdy byl s dalšími lidmi obviněn mimo jiné z ovlivňování svědků. Podle NZS policie prováděla odposlechy zákonným způsobem, ale Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) závažně pochybila při nakládání se záznamy. Policisté je založili do spisu, ale neprovedli předchozí analýzu těchto záznamů z hlediska jejich obsahové a důkazní použitelnosti, včetně toho, zda neobsahují zákonem chráněnou komunikaci mezi obviněným a obhájcem v jiné trestní věci.

„Na tomto pochybení policejního orgánu se však nijak nepodílel dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ uvedl Malý.

Kvůli těmto odposlechům podala ve druhé polovině února poprvé ve své historii trestní oznámení Unie obhájců. Policii obvinila z odposlechů důvěrných hovorů mezi Zadehem a jeho právníky. Případ řeší také Česká advokátní komora.

„S výstupem Nejvyššího státního zastupitelství spokojeni nejsme. Pokud tam došlo k nezákonnému postupu, tak by se to mělo řádně prověřit a vyvodit z toho nějaké důsledky. V tom stanovisku žádné důsledky vyvozeny nejsou a tohle považujeme za problém,“ řekla Zadehova advokátka Alena Kojzarová. Doplnila, že podle NSZ je pochybení výlučně na straně policie, což považuje za naprostý nesmysl.


Čtěte o pochybení žalobců v jiném případu:

Dalíkův rozsudek byl zrušen kvůli sporné právní kvalifikaci

Marek Dalík


„Zejména za situace, kdy přepisy odposlechů byly založeny k vazebnímu jednání. Státní zástupce nad tím spisem vykonává dozor, to znamená, že to jednak musel vědět, a pokud by to nevěděl, tak to znamená, že ten dozor nevykonával řádně,“ řekla Kojzarová.

Podle NSZ dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci pochybil v Zadehově vazebním řízení. Podle NSZ adekvátně procesně nereagoval na to, že uplynula nejvyšší přípustná doba trvání koluzní vazby a po uplynutí lhůty neoprávněně stanovoval podmínky pro uskutečnění návštěv ve výkonu vazby. Ke koluzní vazbě soud přistupuje v případech, v nichž panují obavy, že se bude obviněný snažit ovlivňovat svědky.

NSZ v případu podezření z ovlivňování svědků a podplacení tlumočníka zamítl stížnosti obviněných proti zahájení trestní stíhání jako nedůvodné.

Zadeh se před Krajským soudem v Brně zpovídá z daňových úniků. Kromě něj v kauze figuruje 14 lidí. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot, škodu vyčíslili vyšetřovatelé na 2,5 miliardy korun.

Kvůli daňové kauze byl Zadeh ve vazbě 22 měsíců. Pak šel na svobodu na kauci 150 milionů korun. Loni v prosinci ho brněnský městský soud poslal opět do vazby kvůli podezření z ovlivňování svědka. Ve vazbě je dosud. Městský soud sice vydal rozhodnutí o jeho propuštění, to ale není pravomocné, soud bude řešit stížnosti proti němu. V této druhé větvi kauzy spolu se Zadehem policie obvinila pět lidí. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům.

Dále čtěte:

Kauza Zadeh pokračuje: unie obhájců viní policii kvůli odposlechům

Pelikán bojuje proti zrušení Rathova rozsudku. Podal stížnost k Nejvyššímu soudu


Diskuze