Policie: Babiš spáchal dotační podvod a poškodil zájmy Evropské unie

Jan Novotný 11. srpna, 18:13  -  Jan Novotný
11. srpna, 18:13

V žádosti o vydání šéfa ANO k trestnímu stíhání policie viní Andreje Babiše ze dvou trestných činů: dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Týdeníku Euro to potvrdily dva zdroje, které měly možnost se s policejní žádostí seznámit.

Policie se zajímá i o roli dalších lidí v celé kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo. Především o náměstkyni jihlavského primátora Janu Mayerovou, která žádost o dotaci zpracovala a podepsala. Přesně před dvěma lety se přitom v týdeníku Euro přiznala, že Agrofert dotační úřad oklamal, aby peníze získal.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš jako koncový vlastník řetězce firem, které dotaci získaly, o všem podle policie věděl a jeho podřízení jednali na jeho pokyn. Účelem byl zisk padesátimilionové dotace z evropských fondů určené pro malé a střední podniky, přestože Babiš byl jako vlastník Agrofertu velkopodnikatel. O dotaci proto účelově zažádala nově vytvořená společnost Farma Čapí hnízdo s anonymními vlastníky. Po zisku dotace společnost opět oficiálně přešla pod Babišovo vlastnictví.

Policie požádala poslaneckou sněmovnu také o vydání předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Toho podle informací týdeníku Euro viní z dotačního podvodu. Faltýnek byl v rozhodné době místopředsedou představenstva společnosti ZZN Pelhřimov z holdingu Agrofert, vlastníka Farmy Čapí hnízdo. Faltýnek společně s předsedou představenstva Zdeňkem Kubiskou podepsali přechod akcií na blízké Andreje Babiše, kteří usedlost účelově vlastnili v době zisku dotace.

Týdeník Euro se pokusil Zdeňka Kubisku kontaktovat, ale šéf představenstva firmy ZZN Pelhřimov odmítl potvrdit, zda je v kontaktu s policií a zda už mu bylo sděleno obvinění. „Každý má svůj život a svoji práci. Nerušte mě,“ uvedl a zavěsil telefon.

O údajném dotačním podvodu, který vyšetřuje policie, přímo věděla i Jana Mayerová (dříve Nagyová), Babišova poradkyně v oblasti dotací a zároveň i astrologie. Právě ona podepsala žádost o dotaci za Farmu Čapí hnízdo a všechny její přílohy. Přesně před dvěma lety Mayerová sama potvrdila v rozhovoru pro týdeník Euro, že majetkové přesuny v rámci Agrofertu byly účelové právě kvůli zisku dotace (V textu tehdy redakce její citace uvedla jako sdělení anonymního zdroje kvůli tehdejšímu profesnímu působení Mayerové, která v té době pracovala přímo jako Babišova podřízená na pozici poradkyně na ministerstvu financí.).


Čeho se bojí Babiš? Dosud opomíjené kauzy, které mohou šéfovi ANO zlomit vaz


„Je to od začátku projekt Andreje Babiše. Nejprve chtěl Čapí hnízdo jen jako svoji soukromou rezidenci,“ popsala nynější náměstkyně jihlavského primátora za ANO v textu, který vyšel 10. srpna 2015.

Jako první přiznala, že Babiš zakryl své vlastnictví farmy anonymními akciemi. „Dotaci ve výši 50 milionů bylo možné udělit jen malé či střední firmě. Tyto podmínky samozřejmě Agrofert ani Imoba (Babišova realitní společnost - pozn. red.) nesplňuje. Proto byla vytvořena zcela samostatná společnost, která peníze mohla legálně získat,“ uvedla Mayerová, která v rozhodné době zastávala post místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo.

Zakrytí pravého vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo anonymními akciemi doporučili Babišovi podle Mayerové jeho právníci tak, aby se vyhnul podezření z podvodu a bez problémů získal peníze z Evropské unie.

Rodilá Košičanka Mayerová se s Babišem zná více než deset let a dlouhé roky mu pomáhala s evropskými dotacemi v Agrofertu. Právě ona přišla k Babišovi s nápadem na přestavbu Čapího hnízda. „Řekla Babišovi, že má hodně peněz, a proto by měl využít i evropské fondy jako částečné financování projektů,“ řekl týdeníku Euro zdroj blízký vedení Agrofertu.


Politologové: Kauza vydání Babiše voliče ANO výrazně neovlivní


Mayerová přitom jakékoliv právní pochybení odmítá. „Momentem, kdy se společnost Farma Čapí hnízdo vyčlenila ze skupiny Agrofert a proběhla valná hromada, ztratila společnost status velkého podniku. Farma Čapí hnízdo musela být malým nebo středním podnikem v momentě žádosti a v momentě, kdy se ta dotace přiklepne, vyplácí, a po celou dobu udržitelnosti. To bylo splněno. To mi můžete věřit, jinak bych se pod to nepodepsala,“ obhajovala se Mayerová loni v rozhovoru pro týdeník Euro.

Její konstrukce zisku dotace by však umožňovala všem velkým podnikům získat legální cestou podporu určenou pro malé podniky, což odporuje smyslu evropských dotací.

Mayerová je aktuálně dlouhodobě nemocná, minimálně do konce srpna marodí doma a na jihlavském magistrátu není k sehnání. Obvinění v souvislosti s kauzou dosud neobdržela.

O údajném podvodu věděl i předseda představenstva Farmy Čapí hnízdo Josef Nenadál. Ke kauze se však odmítl vyjádřit. „Nebudu nic sdělovat,“ uvedl a zavěsil telefon. Podle trestního zákoníku hrozí případným obviněným pět až deset let vězení.

Čtěte dále:

Babiš: Poslanecký mandát nesložím, nevidím pro to důvod

Komentátoři: Stíhání Babiše ve volbách nutně nepoškodí

Zlatí čápi do huby? Babiš ukazuje svým zaměstnancům, kdo je tady borec


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 16 | Průměrné hodnocení: 4.50

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít