Policejní tým vyšetřující solární podvody zanikl. Bez jediného výstupu

 Hrbáček 23. listopadu 2016, 15:25  -  Jan Hrbáček
23. listopadu 2016, 15:25

V polovině roku 2013 vznikl specializovaný policejní tým s názvem Záření. Měl vyšetřovat údajné podvody kolem spouštění solárních elektráren na sklonku roku 2010. Sešli se v něm detektivové, státní zástupci a pracovníci Energetického regulačního úřadu. Týdeník Euro proto před časem požádal Policejní prezidium, aby mu poskytlo informace o průběhu několika trestních řízení. Tým ale v tichosti zanikl letos v březnu a žádné veřejné výstupy z něj nejsou a nebudou.

Kvůli solárnímu byznysu byli tehdy v úzkém kontaktu ředitelka ERÚ Alena Vitásková, Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan, lidé z vedení českobudějovické expozitury ÚOOZ a jihomoravské kriminální policie.

„V souvislosti s využíváním vybraných zdrojů energie byla na Policejním prezidiu zřízena pracovní skupina Záření, která pracuje pod vedením náměstka Policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Václava Kučery. Další podrobnosti, včetně obsazení pracovní skupiny, v současné době poskytovat nebudeme. Trestní řízení je neveřejné,“ zareagovala v létě roku 2013 na otázky týdeníku Euro Zuzana Součková z Policejního prezidia.

Týdeník Euro si proto na prezidiu vyžádal informace o průběhu trestního řízení v patnácti případech, které policie v souvislosti s možnými solárními podvody prokazatelně prověřovala. Na prezidium jsme se obrátili z důvodu, že některé kauzy vyšetřují krajská policejní ředitelství, jiné specializované policejní složky, a prezidium je zaštiťující institucí. Jenže jsme žádné konkrétní informace nezískali.

„Velmi se omlouvám za dlouhé čekání, ale dohledání alespoň částečných informací nebylo jednoduché a je mi velmi líto, že vám nemohu poskytnout kompletní odpověď. Pracovní skupina Záření, která byla již v březnu zrušena, zajišťovala pouze metodickou činnost a příjem trestních oznámení - postup ve vztahu k oznamovateli a koordinaci součinnosti se státním zastupitelstvím ve fázi šetření,“ uvedl po třech týdnech mluvčí Policejního prezidia David Schön.

ERÚ vodítkem

Členové týmu podle něj nevedli žádná šetření, prověřování ani vyšetřování. „Nemůžeme tak komentovat konkrétní trestní řízení, jejich výsledky či aktuální stav. Trestní řízení vedou jednotlivá krajská ředitelství, případně tehdejší ÚCP. O poskytnutí informací ze spisů nelze rozhodnout centrálně, o poskytnutí informace musí rozhodovat konkrétní policejní orgán, který trestní řízení vede. V případech, kdy si právo poskytování informací z trestního řízení vyhradil státní zástupce, rozhoduje státní zástupce,“ pokračuje Schön.

Nejdůležitějším vodítkem k rozklíčování spletité sítě solárních elektráren, offshorových společností a jejich skutečných vlastníků měly být tehdy poznatky ERÚ. Úřad dal v roce 2013 tři podněty k vyšetřování Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Leckteré věci do sebe zapadly. „Podněty týkající se podezření z různých trestných činů v souvislosti s udělováním licencí a provozem fotovoltaických elektráren předáváme policii průběžně, zejména v souvislosti s našimi kontrolami. ERÚ spolupracuje v rámci koordinačního týmu (Záření – pozn. red.), jehož vznik inicioval pan prezident Zeman, samozřejmě jak s policií, tak se státními zástupci,“ potvrdila tehdy týdeníku předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.


Podporu pro OZE odmítá i prezident

Zeman: Zrušme podporu zelené energie. Zaměstnavatelé to odmítli


„Interním šetřením jsme zjistili, že z 25 miliard korun, které ročně dostávají jako podporu fotovoltaické elektrárny, odchází zhruba 12 až 15 miliard korun do zahraničí firmám se skrytými vlastníky,“ upřesnila. Detaily o jednotlivých konkrétních vlastnících ERÚ nemá pravomoc zjišťovat. „V případě potřeby můžeme poskytnout informace příslušným orgánům. ERÚ je také, jako účastník řízení, průběžně informován o průběhu vyšetřování, jenže tyto informace nemůže sdělovat veřejnosti. Policie pracovala i s informacemi z finančně analytického týmu ministerstva financí kvůli vyvádění finančních toků přes hranice.

Týdeník Euro se proto dotázal Policejního prezídia na stav prověřování či vyšetřování jednotlivých kauz, protože nemá přesný přehled, která policejní složky konkrétní případy podezřelého nabytí licencí k provozu solárních elektráren mají ve své gesci.

Jenže jsme měli smůlu. „Na poslední část vašeho dotazu, tedy výčet názvů případů, musím uvést, že nedisponujeme žádným informačním systémem, který by dokázal lustrovat případy podle slovního klíče, tedy názvů případů, které uvádíte,“ dodal mluvčí Schön.

Podvádělo se i jinde

Problém s nezákonnými výnosy z výroby dotované solární a větrné energie není ryze český. Velkou operaci rozjela evropská policejní centrála Europol v Itálii, Velké Británii, Francii, na Slovensku a v Bulharsku. Z Česka mizely dle některých zjištění miliardy vyplacené za dodávání solární energie na Kypr, do Monaka, na Ukrajinu, do Makedonie. Kvůli komunikaci s policií si ERÚ najal dokonce dva externí specialisty na trestní právo, kteří měli detektivům předávat dokumenty v podobě použitelných důkazů.

Regulační úřad tehdy dělil problémy do tří skupin: ryzí podvody, podvody s dodávkami nereálného množství energie a skryté vlastníky – solární barony. První skupinu reprezentují vlastníci elektráren, kteří získali licenci díky falešným revizním zprávám o nedokončených elektrárnách, antidatovaným rozhodnutím apod. „Řešili jsme například vydání licence v roce 2010, ale územní rozhodnutí bylo vyneseno až v roce 2011,“ popsal před třemi lety příklad jeden z pracovníků ERÚ, který si nepřál být jmenován.

Úřad se také zabývá elektrárnami, které dodávají nereálné množství energie s ohledem na počet hodin slunečního záření. „Vydali jsme dvacet pět tisíc licencí, jsou v tom i solární panely na střechách rodinných domů. Máme spočteno, že šest tisíc zdrojů takzvaně přitápí,“ dodal zmiňovaný pracovník ERÚ.

Poslední skupinou jsou elektrárny lobbistů, politických podnikatelů a politiků schované za anonymní vlastníky. „Snažili se to ošetřit tak, aby se nevědělo, komu která elektrárna patří. Podle působení stejných lidí, toků peněz a dalších aspektů se dají vlastníci dohledat. Na jedné adrese sídlí například 65 subjektů s licencí na provozování solární elektrárny,“ dodal zaměstnanec ERÚ.
Jan Hrbáček

Elektrárny prověřované policií
3 L Invest
BS Park I
BS Park II
BS Park III
Domica FPI
FVE 1
FVE 8
FVE 18
FVE ČK
FVE Petrovice
Fine Decorating
MC Solar
Papeno 2
Triangle
VT Sun

Dále čtěte:

Energie pod kontrolou přišla o licenci. Podvedla desítky obcí

Obnovitelné zdroje se dostávají do nepřízně Bruselu

Turecko postaví největší fotovoltaickou elektrárnu na světě


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít