Policejní tým vyšetřující solární podvody zanikl. Bez jediného výstupu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Policejní tým vyšetřující solární podvody zanikl. Bez jediného výstupu

,
Policejní tým vyšetřující solární podvody zanikl. Bez jediného výstupu
Zdroj: archiv MF

V polovině roku 2013 vznikl specializovaný policejní tým s názvem Záření. Měl vyšetřovat údajné podvody kolem spouštění solárních elektráren na sklonku roku 2010. Sešli se v něm detektivové, státní zástupci a pracovníci Energetického regulačního úřadu. Týdeník Euro proto před časem požádal Policejní prezidium, aby mu poskytlo informace o průběhu několika trestních řízení. Tým ale v tichosti zanikl letos v březnu a žádné veřejné výstupy z něj nejsou a nebudou.

Kvůli solárnímu byznysu byli tehdy v úzkém kontaktu ředitelka ERÚ Alena Vitásková, Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan, lidé z vedení českobudějovické expozitury ÚOOZ a jihomoravské kriminální policie.

„V souvislosti s využíváním vybraných zdrojů energie byla na Policejním prezidiu zřízena pracovní skupina Záření, která pracuje pod vedením náměstka Policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Václava Kučery. Další podrobnosti, včetně obsazení pracovní skupiny, v současné době poskytovat nebudeme. Trestní řízení je neveřejné,“ zareagovala v létě roku 2013 na otázky týdeníku Euro Zuzana Součková z Policejního prezidia.

Týdeník Euro si proto na prezidiu vyžádal informace o průběhu trestního řízení v patnácti případech, které policie v souvislosti s možnými solárními podvody prokazatelně prověřovala. Na prezidium jsme se obrátili z důvodu, že některé kauzy vyšetřují krajská policejní ředitelství, jiné specializované policejní složky, a prezidium je zaštiťující institucí. Jenže jsme žádné konkrétní informace nezískali.

„Velmi se omlouvám za dlouhé čekání, ale dohledání alespoň částečných informací nebylo jednoduché a je mi velmi líto, že vám nemohu poskytnout kompletní odpověď. Pracovní skupina Záření, která byla již v březnu zrušena, zajišťovala pouze metodickou činnost a příjem trestních oznámení – postup ve vztahu k oznamovateli a koordinaci součinnosti se státním zastupitelstvím ve fázi šetření,“ uvedl po třech týdnech mluvčí Policejního prezidia David Schön.

ERÚ vodítkem

Členové týmu podle něj nevedli žádná šetření, prověřování ani vyšetřování. „Nemůžeme tak komentovat konkrétní trestní řízení, jejich výsledky či aktuální stav. Trestní řízení vedou jednotlivá krajská ředitelství, případně tehdejší ÚCP. O poskytnutí informací ze spisů nelze rozhodnout centrálně, o poskytnutí informace musí rozhodovat konkrétní policejní orgán, který trestní řízení vede. V případech, kdy si právo poskytování informací z trestního řízení vyhradil státní zástupce, rozhoduje státní zástupce,“ pokračuje Schön.

Nejdůležitějším vodítkem k rozklíčování spletité sítě solárních elektráren, offshorových společností a jejich skutečných vlastníků měly být tehdy poznatky ERÚ. Úřad dal v roce 2013 tři podněty k vyšetřování Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Leckteré věci do sebe zapadly. „Podněty týkající se podezření z různých trestných činů v souvislosti s udělováním licencí a provozem fotovoltaických elektráren předáváme policii průběžně, zejména v souvislosti s našimi kontrolami. ERÚ spolupracuje v rámci koordinačního týmu (Záření – pozn. red.), jehož vznik inicioval pan prezident Zeman, samozřejmě jak s policií, tak se státními zástupci,“ potvrdila tehdy týdeníku předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.


Podporu pro OZE odmítá i prezident

Zeman: Zrušme podporu zelené energie. Zaměstnavatelé to odmítli

solární panely


„Interním šetřením jsme zjistili, že z 25 miliard korun, které ročně dostávají jako podporu fotovoltaické elektrárny, odchází zhruba 12 až 15 miliard korun do zahraničí firmám se skrytými vlastníky,“ upřesnila. Detaily o jednotlivých konkrétních vlastnících ERÚ nemá pravomoc zjišťovat. „V případě potřeby můžeme poskytnout informace příslušným orgánům. ERÚ je také, jako účastník řízení, průběžně informován o průběhu vyšetřování, jenže tyto informace nemůže sdělovat veřejnosti. Policie pracovala i s informacemi z finančně analytického týmu ministerstva financí kvůli vyvádění finančních toků přes hranice.

Týdeník Euro se proto dotázal Policejního prezídia na stav prověřování či vyšetřování jednotlivých kauz, protože nemá přesný přehled, která policejní složky konkrétní případy podezřelého nabytí licencí k provozu solárních elektráren mají ve své gesci.

Jenže jsme měli smůlu. „Na poslední část vašeho dotazu, tedy výčet názvů případů, musím uvést, že nedisponujeme žádným informačním systémem, který by dokázal lustrovat případy podle slovního klíče, tedy názvů případů, které uvádíte,“ dodal mluvčí Schön.

Podvádělo se i jinde

Problém s nezákonnými výnosy z výroby dotované solární a větrné energie není ryze český. Velkou operaci rozjela evropská policejní centrála Europol v Itálii, Velké Británii, Francii, na Slovensku a v Bulharsku. Z Česka mizely dle některých zjištění miliardy vyplacené za dodávání solární energie na Kypr, do Monaka, na Ukrajinu, do Makedonie. Kvůli komunikaci s policií si ERÚ najal dokonce dva externí specialisty na trestní právo, kteří měli detektivům předávat dokumenty v podobě použitelných důkazů.

Regulační úřad tehdy dělil problémy do tří skupin: ryzí podvody, podvody s dodávkami nereálného množství energie a skryté vlastníky – solární barony. První skupinu reprezentují vlastníci elektráren, kteří získali licenci díky falešným revizním zprávám o nedokončených elektrárnách, antidatovaným rozhodnutím apod. „Řešili jsme například vydání licence v roce 2010, ale územní rozhodnutí bylo vyneseno až v roce 2011,“ popsal před třemi lety příklad jeden z pracovníků ERÚ, který si nepřál být jmenován.

Úřad se také zabývá elektrárnami, které dodávají nereálné množství energie s ohledem na počet hodin slunečního záření. „Vydali jsme dvacet pět tisíc licencí, jsou v tom i solární panely na střechách rodinných domů. Máme spočteno, že šest tisíc zdrojů takzvaně přitápí,“ dodal zmiňovaný pracovník ERÚ.

Poslední skupinou jsou elektrárny lobbistů, politických podnikatelů a politiků schované za anonymní vlastníky. „Snažili se to ošetřit tak, aby se nevědělo, komu která elektrárna patří. Podle působení stejných lidí, toků peněz a dalších aspektů se dají vlastníci dohledat. Na jedné adrese sídlí například 65 subjektů s licencí na provozování solární elektrárny,“ dodal zaměstnanec ERÚ.
Jan Hrbáček

Elektrárny prověřované policií
3 L Invest
BS Park I
BS Park II
BS Park III
Domica FPI
FVE 1
FVE 8
FVE 18
FVE ČK
FVE Petrovice
Fine Decorating
MC Solar
Papeno 2
Triangle
VT Sun

Dále čtěte:

Energie pod kontrolou přišla o licenci. Podvedla desítky obcí

Obnovitelné zdroje se dostávají do nepřízně Bruselu

Turecko postaví největší fotovoltaickou elektrárnu na světě