Poláci protestují již třetí den. Poslanci blokují jednací sál - Euro.cz

Přihlášení

Poláci protestují již třetí den. Poslanci blokují jednací sál

, čtk,
Poláci protestují již třetí den. Poslanci blokují jednací sál
Zdroj: Profimedia

Už tři dny trvají v polské metropoli Varšavě demonstrace za svobodu tisku a proti údajně nedemokratickým krokům vlády. Manifestace jsou podle pozorovatelů patrně nejvyhrocenějším střetem mezi opozicí a vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS) od října 2015, kdy se konzervativní strana ujala vlády. Zhruba 20 opozičních poslanců od pátku blokuje hlavní jednací sál Sejmu (dolní komory parlamentu). V noci z pátku na sobotu protesty vyústily v krátkou blokádu parlamentu.

Dnes se do řešení krize zapojil prezident Andrzej Duda, který chce přispět k uklidnění situace. Postupně se setkává se šéfy opozičních stran a zřejmě v pondělí se sejde i s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským. Podle deníku Gazeta Wyborcza se dnes odpoledne konala před prezidentským palácem též „protidemonstrace“ na podporu kabinetu.

Poslanci nocují v parlamentu

Asi 20 poslanců opozičních stran Občanská platforma (PO) a Moderní od pátku nocuje v budově Sejmu. Na protest proti pátečnímu hlasování o rozpočtu, které podle nich bylo protizákonné, blokují jednací sál. O průběhu své akce informují na sociálních sítích. Psali například o tom, že ve večerních hodinách byla v sále vypnutá světla i topení. „Tma, zima, ale jsme s vámi. Nevzdáme se, Sejm nedáme,“ uvedla poslankyně PO Kinga Gajewská. Poslanci chtějí vytrvat až do úterý, v tento den opozice požaduje nové hlasování o rozpočtu.

Protest před Sejm byl v pátek na výzvu opozice původně svolán kvůli návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy. Zablokovat východy z budovy parlamentu se protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet na příští rok. V budově v tu dobu byla kromě asi 200 poslanců i Szydlová s Kaczyńským, jimž musela cestu ven proklestit policie.


Poláci protestovali i v sobotu. Čtěte o tom více:

Ve Varšavě protestují tisíce lidí. Ministr vnitra mluví o puči
Demonstrace proti polské vládě, ilustrační foto


Další protivládní demonstrace se během víkendu konaly před prezidentským palácem a před budovu ústavního soudu. Dnešní demonstrace u této instituce, kterou svolal Výbor pro obranu demokracie (KOD), měla být podle polských médií symbolickým rozloučením s předsedou soudu Andrzejem Rzeplińským, který se jako šéf nejvyššího justičního orgánu v zemi ocitl v otevřeném konfliktu s vládou. Jeho mandát vyprší v pondělí. Před ústavní soud přišla řada politických představitelů a dalších veřejně známých osobností. Ke shromážděným promluvil například bývalý prezident Bronislaw Komorowski.

Jednání výsledek nepřinesla

V noci na dnešek se uskutečnilo setkání předsedy Senátu Stanislawa Karczewského s novináři, k němuž v sobotu vyzval šéf PiS Kaczyński. Schůzka ale žádný výsledek nepřinesla. Zástupci některých médií totiž ani nepřišli. Nelíbilo se jim, že jednání bylo svolané narychlo a že se o něm dozvěděli pouze prostřednictvím twitteru. Předseda Senátu by se s novináři proto měl sejít znovu v pondělí.

PiS loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim mimo jiné personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm, která posiluje vliv PiS v nejvyšší justiční instanci země. Kroky polské vlády kritizuje i Evropská komise, která Varšavě koncem července zaslala řadu „doporučení týkajících se právního státu“.

Přečtěte si o Česko-polské spolupráci na Odře:

Odra splavná už z Ostravy? Česko a Polsko zahájí spolupráci

Modernizace vodní dopravy se prodražuje