Podnikatel Zadeh je znovu ve vazbě - Euro.cz

Přihlášení

Podnikatel Zadeh je znovu ve vazbě

, čtk,
Podnikatel Zadeh je znovu ve vazbě
Zdroj: ČTK

Městský soud v Brně poslal dnes obžalovaného podnikatele Sharama Abdullaha Zadeha opět do vazby. Policie podnikatele už v sobotu obvinila, že se měl podílet na ovlivňování svědka. Do vazby poslal Zadeha na základě návrhu žalobce brněnský městský soud. Se Zadehem bylo obviněno ještě dalších pět lidí, ačkoliv mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej přímou souvislost nepotvrdil. Zadeh je již obžalovaný z daňových úniků. Na svobodu se dostal díky kauci 150 milionů korun, kterou složil na začátku roku.

„Rozhodnutí soudu nechápeme. Můj klient ho bere tak, že jde o účelovou snahu ho psychicky zlomit. Okamžitě jsme proti tomu podali stížnost a budeme doufat, že nadřízený soud uzná absurdnost tohoto rozhodnutí,“ řekla Zadehova advokátka Alena Kojzarová. Doplnila, že soudce vzal jejího klienta do vazby z obavy o útěk, dále z obavy, že bude ovlivňovat svědky a také z obavy, že bude pokračovat v trestné činnosti.

Podle obžaloby šidil Zadeh a jeho 14 společníků stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda činí 2,5 miliardy korun. Státní zástupce Aleš Sosík na skupinu podal obžalobu v březnu 2015. Íránci s českým občanstvím hrozí mu až 13 let vězení. Podnikatel vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.

Ve vazbě Zadeh strávil 22 měsíců. Aby se z ní dostal, musel složit rekordní kauci 150 milionů korun. Bezprostředně po jeho propuštění počátkem února po složení této kauce Zadeha zadržela policie kvůli jinému stíhání v Íránu. V policejní cele strávil Zadeh další tři dny. Později Zadeh 150milionovou kauci označil za vydírání.


Přečtěte si exkluzivní rozhovor týdeníku Euro:

V Česku se ztrácí a kradou důkazy, tvrdí Zadeh

 Shahram Abdullah Zadeh, perský byznysmen

Čtěte dále:

Podnikatel Zadeh byl obviněn z ovlivňování svědka

Zadeh s námitkou na podjatost neuspěl. Líčení pokračuje za měsíc

Zadeh označil kauci ve výši 150 milionů za vydírání


Diskuze