Podle rady ČNB se kurzový závazek osvědčil. Skokového posílení koruny se bankéři nebáli - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Podle rady ČNB se kurzový závazek osvědčil. Skokového posílení koruny se bankéři nebáli

, čtk,
Podle rady ČNB se kurzový závazek osvědčil. Skokového posílení koruny se bankéři nebáli
Zdroj: Martin Pinkas, Euro

Členové bankovní rady České národní banky se shodli, že kurzový závazek se osvědčil jako účinný mimořádný nástroj měnové politiky. Uvádí to dnes zveřejněný záznam z mimořádného měnového zasedání bankovní rady ve čtvrtek 6. dubna. Rada tehdy rozhodla ukončit režim devizových intervencí, který spustila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu nad hranici 27 Kč/EUR.

Mimořádného zasedání bankovní rady se 6. dubna zúčastnilo šest ze sedmi centrálních bankéřů. Na jednání nebyl přítomen Oldřich Dědek. Jak členové rady ohledně ukončení devizových intervencí hlasovali, záznam neuvádí.

Podle záznamu ale nelze do budoucna vyloučit opětovné využití kurzového závazku jako nekonvenčního nástroje měnové politiky. Musel by ovšem opět hrozit vznik deflace spojený se slabou poptávkou v ekonomice. „V nejbližší době je však takovýto vývoj vysoce nepravděpodobný,“ uvádí záznam.

Na jednání podle záznamu převažoval názor, že došlo k naplnění podmínek pro udržitelné plnění dvouprocentního inflačního cíle do budoucna. Podle záznamu je makroekonomická situace zásadně odlišná od období let 2012 až 2013, kdy reálně hrozil vznik deflace spojené s vleklou recesí české ekonomiky. „Aktuálně se inflace naopak dostala zhruba na úroveň, kterou ČNB v době zavedení kurzového závazku považovala za optimální. Prognóza inflace ukazuje na udržitelné plnění cíle na horizontu měnové politiky, inflační očekávání jsou dobře ukotvena. Pozitivní je také vývoj mezd,“ uvádí záznam.

Aktuální kurz eura ke koruně:

Zároveň zazněl na jednání rady názor, že skokovému posílení kurzu bude bránit zjevná „překoupenou“ trhu s korunou. Koruna se dnes dopoledne obchoduje za 26,72 Kč/EUR.

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek 6. dubna zhruba ve 12:30 ukončila režim devizových intervencí. ČNB tak již nebrání posílení koruny pod hranici 27 Kč/EUR. Již dříve ale centrální banka upozornila, že bude připravena nadměrné výkyvy kurzu koruny zmírňovat.

Devizové intervence centrální banka zahájila na počátku listopadu 2013. Během trvání kurzového závazku koupila v rámci intervencí na devizovém trhu eura za zhruba dva biliony korun, odhadují analytici. Podle nich to odpovídá přibližně 40 procentům hrubého domácího produktu, celková výše rezerv tak zřejmě překonala 70 procent HDP.

Přečtěte si také:

Rusnok: ČNB by koncem roku mohla začít zvyšovat sazby. Koruna dál posiluje

ČNB v únoru intervenovala za 220 miliard korun

Byl kurzový závazek brzdou investic do produktivity?


Ohodnoťte tento článek
Diskuze