Podepiš! Ujguři si v táborech musí vybrat, za který trestný čin budou zpětně potrestáni - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Podepiš! Ujguři si v táborech musí vybrat, za který trestný čin budou zpětně potrestáni

,
Podepiš! Ujguři si v táborech musí vybrat, za který trestný čin budou zpětně potrestáni
Zdroj: Saša Blau, E15

Menšina Ujgurů v Číně čelí dlouhodobě represím ze strany státní moci, která se je snaží v převýchovných táborech zbavit „nebezpečného“ muslimského vyznání. V posledních dnech vyšly najevo další informace o tom, jak celý proces „převýchovy“ probíhá. Podle informací německé stanice Deutsche Welle mají Ujguři v táborech na výběr ze 70 přestupků, podle kterých jsou následně zpětně souzeni.

Zhruba desetimilionová menšina muslimských Ujgurů žije v provincii Sian-Ťian na západě Číny. Právě odsud už několik let putují do světa zprávy o jejich útlaku a snahách o převýchovu. Věznění Ujguři jsou nuceni celé dny poslouchat oslavné učení o Číně, údajně proto, aby získali ke své zemi lepší vztah. Čína tuto politiku oficiálně hájí jako potírání extremismu a nebezpečí radikalizace. V posledních letech prošlo detenčními tábory podle odhadů okolo jednoho milionu ujgurských obyvatel.

Německý server Deutsche Welle teď přinesl další střípky informací, díky rozhovorům s několika bývalými vězni, které dokreslují, jak převýchovná ideologická mašinérie funguje. Aby čínská státní moc oficiálně měla ve své administraci odůvodněné, proč byl konkrétní příslušník muslimské menšiny umístěn do převýchovného tábora, dává vězňům na výběr ze zhruba 70 přestupků. Mezi nimi si mohou Ujguři vybrat a následně jsou za něj retroaktivně potrestáni.

Přestupky se mohou zdát nevinné, jako například cestování či kontakt s lidmi v zahraničí, většina z výběru však byla náboženské akty: modlení, nošení šátku na hlavě nebo jiné chování spojené s náboženským vyznání. Navzdory zdání nezávadnosti podobného chování však přesně za tyto přestupky jsou Ujguři souzeni – bez obhájců a bez řádného soudního procesu, ve kterém by se mohli hájit. Svým výběrem se tak sami předen odsuzují. Výčet z možných přestupků naznačuje potvrzení podezření lidskoprávních aktivistů. Podle nich čínská státní moc cílí na vymýcení muslimské víry, proto postihuje akty s ní spojené.

„Naléhali na nás: „Pokud si nevyberete jeden přestupek, tak to znamená, že nelitujete svého zločinu a pokud nelitujete, tak zde zůstanete navždy. Proto jsme si vybrali,“ říká jedna z Ujgurek držená v táboře během roku 2018. Podle vybraných přestupků byla vězňům zpětně vyměřena doba, kterou stráví v převýchovných táborech – dokonce byli upozorněni, že v případě spolupráce může být jejich doba věznění zkrácena.

Čína k represivní politice vůči ujgurské menšině přistoupila po teroristických útocích, které proběhly v posledních 20 letech. Státní představitelé si přístup k Ujgurům pochvalují, neboť od rok 2017, kdy program začal, nedošlo k žádnému teroristickému činu. Podle zpráv z posledních let jsou Ujgurové nuceni k práci v továrnách (včetně globálně významných značek). Po propuštění z převýchovných táborů jsou dále sledování pomocí nových technologií.

Zdroj: aspistrategist.org.au, dw.com