„Pobuřující a cynické,“ Lavrov odsoudil radnici Prahy 6 za odstranění sochy maršála Koněva - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Pobuřující a cynické,“ Lavrov odsoudil radnici Prahy 6 za odstranění sochy maršála Koněva

čtk,
„Pobuřující a cynické,“ Lavrov odsoudil radnici Prahy 6 za odstranění sochy maršála Koněva
Zdroj: Profimedia

Za pobuřující a cynické označil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov počínání úřadů v Praze, které před jedenácti dny nechaly odstranit sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Tento čin představuje porušení bilaterální smlouvy, řekl dnes Lavrov.

„Počínání toho pražského úřadu je těžké nazvat jinak než cynickým a pobuřujících. Odporuje smlouvě o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českem z roku 1993,“ řekl ministr. „Byly porušeny dohody, které představují základ našich vztahů v posledních třiceti letech,“ dodal.

„Budeme požadovat od českých kolegů, aby splnili veškeré své závazky podle smlouvy z roku 1993,“ zdůraznil Lavrov. „Doufáme, že česká strana si uvědomí rizika dalšího vyostřování této situace,“ dodal.

Česká strana ujišťuje, že Koněvova socha byla majetkem Prahy 6, ale podle Lavrova tomu tak nebylo a socha byla v republikovém registru jako památečný objekt. „Vycházíme z toho, že tento problém může být urovnán výlučně v souladu s výše uvedenou smlouvou,“ řekl šéf ruské diplomacie.

Podle jeho slov ruské velvyslanectví v Praze dostává ujištění o solidaritě s Ruskem i příspěvky svědčící o nepřípustnosti přístupu, jaký vůči závěrům druhé světové války projevila radnice Prahy 6.

Sochu maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, odstranila radnice Prahy 6 začátkem tohoto měsíce. Starosta městské části Ondřej Kolář uvedl, že radnice k tomu využila nynější nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii. Proti tomuto postupu protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman.

Měla podle vás být socha maršála Koněva odstraněna?

Lavrov podle agentury TASS upozornil na „pozoruhodnou drobnost“, a sice, že otec starosty Prahy 6, Petr Kolář, byl svého času českým velvyslancem v USA a poté i v Rusku a nyní údajně působí jako konzultant americké poradenské firmy, která pro městské úřady chystala odůvodnění pro odstranění Koněvova památníku.

TASS připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin 7. dubna podepsal zákon, umožňující trestní postih za ničení či poškozování pomníků zvěčňujících památku padlých při obraně vlasti. Případ odstranění Koněvovy sochy z 3. dubna zkoumá Vyšetřovací výbor Ruské federace, což je národní kriminální ústředna, podle paragrafu o veřejném znesvěcení symbolů ruské vojenské slávy.

České ministerstvo zahraničí minulý týden označilo stíhání české samosprávy ruskými úřady za nepřípustné a upozornilo, že příslušné ruské zákony nejsou v Česku vymahatelné.

„Pobuřující a cynické,“ Lavrov odsoudil radnici Prahy 6 za odstranění sochy maršála Koněva
3 (60%) 12 hlasování
Diskuze