Platové tarify ve veřejné službě se zvednou o 5 procent. Vláda se dohodla s odbory - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Platové tarify ve veřejné službě se zvednou o 5 procent. Vláda se dohodla s odbory

, čtk,
Platové tarify ve veřejné službě se zvednou o 5 procent. Vláda se dohodla s odbory
Zdroj: čtk

Vláda se dnes dohodla s odbory na růstu platů ve veřejném sektoru od ledna. Většině pracovníků veřejných služeb se zvednou platové tarify o pět procent, zbývající peníze poputují do odměn. Po jednání s odboráři to řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která zdůraznila, že přidávání nebude plošné a víc by měli dostat lidé s nízkými výdělky.

Odboráři považují dnešní dohodu za kompromis. Chtějí dohlédnout na způsob rozdělení sumy na odměny, aby se peníze dostaly k pracovníkům.

Vláda původně chtěla částku na platy zvednout pro příští rok o šest procent. Na navýšení tak mělo v rozpočtu příští rok být asi 22,3 miliardy korun. Ve středu se koaliční hnutí ANO a ČSSD domluvily, že přidají ještě další tři miliardy. Suma na platy bude zhruba o osm procent vyšší. Podle ministerstva financí tak do navýšení poputuje celkem 29,8 miliardy, a to i včetně odvodů a financí z EU. Celkem by se na platy mělo příští rok vydat 282 miliard.

„Mám pocit, nebo možná jistotu, že jsme se domluvili. Došlo ke kompromisu ohledně navýšení tarifu. Naše představa byla čtyři procenta, dohodli jsme se na pěti procentech,“ uvedl po jednání s odbory Babiš.

Podle mluvčího 13 odborových svazů veřejného sektoru Pavla Bednáře odbory do jednání dnes šly s tím, že chtěly vyjednat tarifní růst o šest procent a u ozbrojených složek o čtyři procenta. Výsledek považují předáci za kompromis. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) jako největší odborová centrála požadovala původně růst tarifů o deset procent pro všechny zaměstnance a také navýšení celkové sumy na platy.


Co říká na růst platů státních zaměstnanců komentátor týdeníku Euro Pavel Páral? Čtěte:

Z cizího krev neteče

 Páral


Podle Schillerové skupiny pracovníků s nízkými výdělky dostanou na přidání víc. Nepedagogickým pracovníkům by suma na tarify a odměny měla vzrůst o deset procent, civilním zaměstnancům soudů o 13 procent, pracovníkům státních zastupitelství o 15,9 procenta, v kultuře o deset procent, v České správě sociálního zabezpečení o 9,5 procenta, upřesnila ministryně financí. Dodala, že ostatní profese by měly dostat o 7,4 procenta prostředků víc a policisté a hasiči o osm procent. U ozbrojených složek se tarif zvedne o dvě procenta a zbytek se rozdělí do rizikových příplatků.

Odbory teď chtějí na rozdělení částky na odměny a příplatky dohlédnout. „Budeme ve spolupráci s ministerstvy práce a financí dohlížet na přípravu nařízení vlády, aby prostředky na nadtarifní složky skutečně doputovaly k zaměstnancům,“ uvedl Bednář. Ministerstvo práce podle ministryně Jany Maláčové (ČSSD) připraví usnesení vlády, které „nastaví mechanismus“ rozdělení peněz.

Ve veřejném sektoru pracovalo v prvním čtvrtletí podle údajů informačního systému o průměrném výdělku 682.500 lidí. Dostávají plat od státu, samospráv a ze zdravotního pojištění. Podle Bednáře se dál povedou ještě jednání o platech zdravotníků. Zdravotnické odbory budou jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o příplatcích a rozdělení odměn.

„Víme, a to je jistota, že bude výrazná podpora směrem k personálu. Pro sestry ve směnném provozu půjde o 5000 korun víc na hlavu. V průměru je to tak asi 15 procent navíc,“ uvedl Vojtěch.

Průměrný výdělek ve veřejné sféře činil letos v prvním kvartále 32 725 korun. Meziročně se zvedl o 14,2 procenta. Polovina lidí vydělávala přes 30 623 korun. Podle Bednáře jsou ale příjmy řadových úředníků, soudních zapisovatelů či pracovníků v kultuře mnohem nižší.

Dále čtěte:

Odhad příjmů rozpočtu je nadhodnocený, tvrdí výbor. Ministerstvo úpravu nechystá

Nezaměstnanost a karenční lhůta: jak se to rýmuje?

Rozpočet na pěst aneb Jak si koupit voliče, kteří neumějí do pěti počítat

Platy policistů se asi zvýší o méně než o deset procent, říká Hamáček

Platy nepedagogických pracovníků vzrostou o deset procent. Babiš se dohodl s odbory

Učitel, nebo europoslanec? Platy státních zaměstnanců se liší o stovky tisíc

Ilustrační foto