Piráti odvolali kontroverzního místopředsedu. Vašíček chtěl vystoupit z NATO - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Piráti odvolali kontroverzního místopředsedu. Vašíček chtěl vystoupit z NATO

, čtk,
Piráti odvolali kontroverzního místopředsedu. Vašíček chtěl vystoupit z NATO
Zdroj: E15 Petr Horký

Ivo Vašíček skončil ve funkci místopředsedy České pirátské strany. Členové strany ho odvolali ve vnitrostranickém referendu. Vyčítali mu zejména jeho vystupování v médiích, které nereprezentovalo vůli většiny strany a které stranu v očích členů poškozovalo.

Vašíčkovo odvolání v referendu podpořilo 142 z 219 hlasujících členů, proti bylo 67 hlasujících. Odvolání pravděpodobně souviselo i s Vašíčkovou pozicí vůči Severoatlantické alianci, kterou by Vašíček nejraději opustil, uvedl vedoucí mediálního odboru pirátů Mikuláš Ferjenčík. „ČR je zakotvena v NATO a piráti změny v tomto stavu neplánují,“ dodal.

Vašíček podle tiskové zprávy pirátů připouští, že se v médiích odchýlil od většinového názoru ve straně. „Některé mé výstupy se mi nepovedly a bylo je možné dezinterpretovat. I proto jsem zřejmě ztratil mezi členy podporu,“ uvedl. „Předpokládám, že rozhodování členů ovlivnilo i několikaleté opakované působení v exekutivě strany, kdy jsem musel dělat i některá nepříjemná rozhodnutí,“ dodal.

Vašíček chce ve straně dál působit. Nyní je jejím zastupitelem v Jihomoravském kraji. Na jihomoravské kandidátce také ze čtvrtého místa kandiduje do Sněmovny.

Vedení pirátů v čele s Ivanem Bartošem získalo dvouletý mandát loni. Prvním místopředsedou je Vojtěch Pikal, druhým Martin Šmída a funkce třetího místopředsedy patří Jakubu Michálkovi, který zároveň vede zastupitelský klub strany v Praze.

Přečtěte si také:

Průzkum: volby by vyhrálo ANO s desetiprocentním náskokem před ČSSD

Piráti vyhlásili smělý cíl: ve volbách chtějí deset procent

Průzkum: ANO drží velký náskok, do Sněmovny by se poprvé dostali Piráti