Pence: Krize ve Venezuele ohrožuje bezpečnost celé polokoule - Euro.cz

Přihlášení

Pence: Krize ve Venezuele ohrožuje bezpečnost celé polokoule

, čtk,
Pence: Krize ve Venezuele ohrožuje bezpečnost celé polokoule
Zdroj: ČTK

Spojené státy nebudou pouze přihlížet, jak se z Venezuely stává diktatura, protože takový vývoj ohrožuje bezpečnost celé západní polokoule. Řekl to dnes americký viceprezident Mike Pence při návštěvě Kolumbie. Spojené státy podle Pence vynaloží veškeré ekonomické a diplomatické úsilí, aby ve Venezuele byla obnovena demokracie.

„Prezident Trump řekl velmi jasně, že nebudeme stát mimo, zatímco Venezuela se stává diktaturou,“ zdůraznil Pence v kolumbijské Cartageně. Dodal, že politická krize ve Venezuele ohrožuje bezpečnost a prosperitu celé západní polokoule, včetně Spojených států.

Venezuelská krize je jedním z hlavních témat Penceovy cesty; už v neděli o ní viceprezident jednal s kolumbijský prezidentem Juanem Manuelem Santosem. Ten Pence vyzval, aby se Spojené státy vyhnuly vojenskému řešení, o kterém se jako o jedné z možností o víkendu zmínil americký prezident Donald Trump. Santos při setkáním s Pencem zopakoval, že tlak na autoritářský režim ve Venezuele musí pokračovat, ovšem mírovými prostředky.

„Jak už řekl prezident Trump, máme mnoho variant, a prezident věří, že spolu s našimi spojenci v Latinské Americe dosáhneme mírového řešení krize, se kterou se potýká venezuelský lid,“ uvedl v neděli Pence při setkání s kolumbijským prezidentem.

Penceovu cestu do Kolumbie kritizoval dnes venezuelský ministra informací Ernesto Villegas. „USA a jejich satelit Bogotá se nám snaží dávat lekce z demokracie, a přitom poskytují ochranu neonacistům na svém území,“ napsal dnes na twitteru Villegas. Ke svému komentáři dal odkaz na fotografie z víkendových rasově motivovaných nepokojů v americkém městě Charlottesville.

Pence, který je od neděle na své první cestě po několika zemích Latinské Ameriky, se dnes v Cartageně setkal s venezuelskými uprchlíky. Spolu s manželkou Karen se za ně pomodlil v místním kostele. V celé Kolumbii žije podle odhadu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) asi 300 tisíc Venezuelanů.

V posledních týdnech přechází hranice z Venezuely do Kolumbie denně na 25.000 lidí, většinou proto, aby nakoupili základní potraviny a léky, kterých se jim v zemi stižené ekonomickou i politickou krizí nedostává. Zhruba každý desátý ale v Kolumbii zůstane, někteří z obav před represemi od venezuelských úřadů.

Spojené státy v posledních dvou týdnech uvalily ekonomické sankce na tři desítky venezuelských činitelů, včetně prezidenta Nicoláse Madura kvůli jeho autoritářské vládě. Ta brutálně potlačuje protivládní protesty, které mají od dubna přes 140 obětí. Lidé viní vládu z politické a ekonomické krize. Vláda a jí nakloněný nejvyšší soud totiž blokují práci parlamentu, v němž má většinu opozice. Vládní socialisté navíc nedávno ustavili ve sporném kroku vlastní zákonodárný orgán.

Ještě dnes odlétá viceprezident Pence na návštěvu Argentiny, kde se mimo jiné setká s prezidentem Mauriciem Macrim. Ve čtvrtek zavítá do Chile, kde se sejde s prezidentkou Michelle Bacheletovou, a v pátek Pence svou cestu ukončí návštěvou Panamy.

Související články:

Trump s výhružkami Venezuele narazil. Země Latinské Ameriky se za Madura postavily

Západ sleduje Venezuelu a ignoruje Brazílii, říká spisovatelka

 Ilustrační foto