Pelta stihl poslat přihlášku na volbu předsedy FAČR. Slavia navrhuje "úřednickou vládu" - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pelta stihl poslat přihlášku na volbu předsedy FAČR. Slavia navrhuje „úřednickou vládu“

, čtk,
Pelta stihl poslat přihlášku na volbu předsedy FAČR. Slavia navrhuje „úřednickou vládu“
Zdroj: čtk

Vazebně stíhaný Miroslav Pelta je oficiálním kandidátem na post předsedy Fotbalové asociace ČR. Přihláška dosavadního šéfa do blížících se voleb už dorazila, řekl Radiožurnálu mluvčí FAČR Michal Jurman. Pelta je momentálně ve vazbě, o níž v pátek rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1 v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství mládeže a tělovýchovy pro sport. Slavia Praha navrhuje vytvořit úřednickou vládu z osobností.

„Můžeme potvrdit, že kandidatura pana Miroslava Pelty byla doručena včas,“ uvedl Jurman.

Pelta, který je v čele FAČR od roku 2011, je momentálně jediným kandidátem, uzávěrka přihlášek je v pátek 12. května. V pondělí se bude situací zabývat výkonný výbor FAČR na mimořádném zasedání. Vedení asociace se v současnosti ujali dosavadní místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr, jak to určují stanovy. Mimořádnou schůzku chystají svolat také zástupci vlastníků profesionálních klubů. Volební valná hromada je naplánována na 2. června.

Šéf českého fotbalu je stíhán za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ve středu byl jedním z deseti zadržených lidí, posléze byl obviněn a stejně jako náměstkyni MŠMT Simonu Kratochvílovou jej v pátek poslal soud do vazby. Pelta proti tomu podal na místě stížnost k pražskému městskému soudu. Třetím obviněným v kauze je bývalý šéf ministerského odboru Zdeněk Bříza.


Je vyšetřování Pelty vzkazem pro Zemana? Čtěte komentář Pavla Párala

 Páral


V reakci na uvalení vazby na Peltu se ozvala Slavia. Navrhuje vytvoření jakési fotbalové „úřednické vlády“, která by byla složená z osobností. Ve vedení asociace nechce vršovický klub nikoho, kdo byl v minulosti podezřelý z korupce nebo ovlivňování zápasů či rozhodčích.

„Jsme přesvědčeni, že situace je velmi vážná, nelze ji bagatelizovat a řešení odkládat. Valná hromada by se měla konat a jednat. Čas bohužel vypršel,“ uvedla v prohlášení Slavia, jejíž představenstvo se kvůli aktuální situaci ve vedení FAČR sešlo v pátek odpoledne. „Diskutujeme na úrovni majitelů Slavia – Sparta, které jsou nejen nejstarší, ale také finančně nejsilnější kluby v českém fotbale a musí pomoci,“ uvedla Slavia.

„Smyslem však nebude dosadit vlastní lidi a fotbal ovládnout, ale podpořit široce respektované osobnosti, které by fotbal vyvedly z krize. Měla by vzniknout ‚úřednická vláda‘ z osobností, jako jsou Jiří Šimáně, Pavel Kuka, Zdeněk Grygera, Petr Mlsna nebo Petr Fousek,“ navrhla Slavia.

O dotační kauze dále čtěte:

Dotační kauza: soud poslal do vazby i šéfa fotbalu Peltu

Soud poslal do vazby náměstkyni ministryně školství Kratochvílovou

Březina za rady ministryni bral statisíce. S čím radil? To se neví

Vyšetřovatelé začali vyslýchat předsedu FAČR Peltu

Policejní úder kvůli financování sportu: zadrženi byli Pelta, Jansta a Březina