Pelta se vzdal funkce předsedy FAČR. Fotbal vedou Berbr a Zlámal - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pelta se vzdal funkce předsedy FAČR. Fotbal vedou Berbr a Zlámal

, čtk, red,
Pelta se vzdal funkce předsedy FAČR. Fotbal vedou Berbr a Zlámal
Zdroj: Profimedia.cz

Miroslav Pelta se vzdal funkce předsedy Fotbalové asociace České republiky. Rezignaci zaslal po svém advokátovi Bronislavu Šerákovi z vazby, kde je kvůli obvinění z podvodů s dotacemi pro sport. Vedení asociace je tak nyní na místopředsedech Zdeňku Zlámalovi a Romanu Berbrovi.

Protože na páteční valné hromadě nebyl zvolen nový předseda asociace, zůstal v jejím čele Pelta. Za takové situace se rozhodl odstoupit. „Pan Pelta čekal na výsledky valné hromady, a protože ta nezvolila jeho nástupce, rozhodl se podat rezignaci. To nic nemění na tom, že se nadále cítí nevinný,“ citoval Šeráka server iSport.cz.

„Funkce pana předsedy měla automaticky zaniknout zvolením nového předsedy na páteční Valné hromadě FAČR. To se ale nestalo, a tak rezignaci pana Pelty bere nyní FAČR před důležitými jednáními se sponzory a partnery za logický krok, který také plně respektuje,“ uvedla fotbalová asociace v prohlášení.

Dvaapadesátiletý Pelta, který vedl FAČR od roku 2011, byl zadržen policií na začátku května a skončil ve vazbě. Stejně jako fotbalová asociace čelí obvinění z ovlivňování dotačního řízení ministerstva školství.


Pelta s Kratochvílovou prý způsobili půlmiliardovou škodu. Čtěte více

 Miroslav Pelta


Pelta je spolu s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a bývalým šéfem ministerského odboru Zdeňkem Břízou stíhán kvůli podezření ze zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění čelí i FAČR.

„Učinili jsme tento krok, aby nadále nebylo bráněno chodu fotbalové asociace. Je obviněn, jeho setrvání by při dalším jednání s ministerstvem či sponzory nebylo správné. Dělá to v zájmu fotbalu,“ uvedl Šerák.

FAČR si měla nového předsedu zvolit minulý pátek na valné hromadě, delegáti se však neshodli. Nejblíže ke zvolení měl generální ředitel společnosti STES Martin Malík, kterého však zablokovali delegáti z moravské komory, především kvůli jeho vazbám na kontroverzního místopředsedu asociace Romana Berba. Fotbal v Česku tak nyní formálně vedou místopředsedové Zdeněk Zlámal a právě Berbr.

Dále čtěte:

Fotbalová liga přichází o titulárního sponzora ePojisteni.cz. Následovat jej může i CEFC

Fotbal může přijít o sponzory. Ozvaly se Fortuna a Gambrinus

Hradec si nechal poradit od Pelty. Kvůli dotaci postaví stadion o 150 milionů dražší