Pelta cinknul dotace za půl miliardy, tvrdí policie - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pelta cinknul dotace za půl miliardy, tvrdí policie

, Vadim Fojtík, Ondřej Hergesell,
Pelta cinknul dotace za půl miliardy, tvrdí policie
Zdroj: Profimedia.cz

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta a náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová při podvodném rozdělování dotací pro fotbal netroškařili – státu údajně způsobili škodu za téměř 500 milionů korun.

Dotační kauza fotbalového bosse Miroslava Pelty a úředníků ministerstva školství, Simony Kratochvílové a Zdeňka Břízy, nabývá obřích rozměrů. Policie podezřívá skupinu, že podvody se sportovními dotacemi způsobila škodu úhrnem za téměř půl miliardy korun. Web Euro.cz informaci získal z okruhu bývalých Peltových spolupracovníků z fotbalové asociace.

„S předsedou to nevypadá dobře, vyšetřovatelé údajně zjistili chyby v dotacích za zhruba 500 milionů korun, za to jim hrozí až osm let za mřížemi,“ řekl pro Euro.cz dobře informovaný zdroj z fotbalového prostředí. Policie sledovala Peltu a spol. několik měsíců, než usoudila, že má dostatek důkazů pro jejich obvinění.


Čtěte: Březina za rady ministryni bral statisíce. S čím radil? To se neví

 Karel Březina


Velký problém má i samotná asociace. Zapsaný spolek, jak oficiálně zní současný název právnické osoby, je totiž jedním z policií stíhaných subjektů. Ministryně školství Kateřina Valachová, která se rozhodla kvůli kauze rezignovat, prohlásila, že po dobu obvinění bude „velmi složité“, aby FAČR dostávala od státu dotační prostředky.

Pelta je stíhán za zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Pelta podle vyšetřovatelů naváděl Kratochvílovou a Břízu k machinacím s dotacemi pro fotbal a sport celkově.

O kauze možného zneužití dotací z ministerstva školství na sport čtěte:

Valachová podá demisi. Nechce být záminkou pro útoky na ČSSD

Valná hromada fotbalové asociace bude. Berbr zvažuje kandidaturu

Pelta prý jen lobboval za sport. Cítí se nevinen