Pelosiová nechce v Kapitolu sochy představitelů Konfederace. Symbolizují prý nenávist - Euro.cz

Přihlášení

Pelosiová nechce v Kapitolu sochy představitelů Konfederace. Symbolizují prý nenávist

ČTK,
Pelosiová nechce v Kapitolu sochy představitelů Konfederace. Symbolizují prý nenávist
Zdroj: CC BY-SA 2.0: Kmccoy via Wikimedia

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve středu vyzvala další představitele Kongresu Spojených států, aby ze svého sídla, Kapitolu, nechali odstranit sochy představitelů Konfederovaných států amerických a konfederačních vojáků z občanské války z let 1861 až 1865. Informovala o tom agentura Reuters. Jedním z důvodů americké občanské války byl spor o otroctví, které tehdy bylo pilířem agrárních jižanských států.

Pelosiová v dopise šéfům výboru Kongresu odpovědného za péči o sochy vystavené v Kapitolu napsala, že tato díla „skládají hold nenávisti, nikoliv dědictví“, a proto musejí být odstraněna.

O pomnících představitelů Konfederace se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů. V posledních dnech se tato debata znovu rozhořela v souvislosti se smrtí černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou. Strážník mu při zásahu skoro devět minut klečel na krku, ačkoliv muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat.

V Kapitolu má pomníky mnoho osobností americké historie, včetně velitele konfederačních vojsk generála Roberta E. Leeho a prezidenta Konfederace Jeffersona Davise.

Reuters píše, že ve společném výboru Kongresu, na jehož vedení se demokratka Pelosiová obrátila, jsou jak zástupci její strany, tak republikánů. Není zatím jasné, jak na její výzvu budou reagovat. V USA je dlouhou tradicí, že každý americký stát do Kapitolu ve Washingtonu posílá dvě sochy.

Co se jmény vojenských základen?

Požadavky na historickou očistu dolehly i na názvy vojenských zařízení. V zemi se nyní vede diskuse o možnosti přejmenovat zhruba desítku vojenských základen, mimo jiné Fort Bragg v Severní Karolíně, Fort Hood v Texasu či Fort Benning v Georgii. Tato zařízení nesou jména po konfederačních generálech. Civilní šéf armády Ryan McCarthy, který je podřízen ministru obrany, prohlásil, že je ochoten o problému diskutovat, republikánský prezident Donald Trump to ale odmítá.

„Tyto velkolepé a velmi mocné základny se staly součástí skvělého amerického dědictví a historie vyhrávání, vítězství a svobody,“ napsal Trump s tím, že na těchto základnách se cvičili vítězní hrdinové obou světovou válek. „Proto má administrativa ani nebude zvažovat přejmenování těchto skvostných a legendárních vojenských zařízení,“ dodal prezident.

Osud konfederační vlajky (téměř) zpečetěn

S velkými výhradami je nyní nahlíženo i na konfederační bojovou zástavu, dnes nazývanou konfederační či rebelská vlajka, kterou kritici označují za jeden ze symbolů rasového útlaku. Americké námořnictvo oznámilo, že připravuje zákaz vystavování této zástavy na všech veřejných místech objektů námořnictva a také na lodích a letadlech. Její používání zakázal také jeden z nejvýznamnějších amerických automobilových závodů NASCAR.

V USA se nyní debatuje také o revizi soch či o vhodnosti některých filmů, jako je například Jih proti Severu z roku 1939. Tento snímek, který byl již v minulosti kvůli způsobu vyobrazování černochů a otroctví považován za kontroverzní, stáhla ze své nabídky streamovací služba HBO Max. V reakci na nynější vlnu demonstrací se pak společnost Paramount Network rozhodla ukončit natáčení dlouholeté reality show Cops (Poldové), která je v Česku známa jako Policie v akci USA.