Pekingu vadí bezbřehé fotbalové rozhazování. Zavede restrikce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pekingu vadí bezbřehé fotbalové rozhazování. Zavede restrikce

,
Pekingu vadí bezbřehé fotbalové rozhazování. Zavede restrikce
Zdroj: Profimedia.cz

Čína chce do roku 2050 ovládnout světový fotbal, současné obří výdaje místních klubů jí ale už začínají vadit. Stát zvažuje restrikce v podobě zavedení stropů na přestupy a platy fotbalistů. Podle něj by se měly spíše zvýšit investice do mládeže.

Zimní přestupové fotbalové okno přináší další nákupní apetit čínských týmů. Brazilského fotbalistu Oscara si za 60 milionů eur pořídil šanghajský celek SIPG, jeho kolegu z Chelsea – Nigerijce Johna Obiho Mikela – zase Tchien-ťin Teda. Vůbec nejvíc pozornosti poutá přestup Carlose Téveze do Šanghaj Šen-chua za 84 milionů eur (2,27 miliardy korun). Dvaatřicetiletý Argentinec, který už je za zenitem a blíží se konec jeho kariéry, si v novém působišti vydělá 721 tisíc eur týdně (19,5 korun), celkem 40 milionů eur za sezonu a bude tak nejlépe placeným fotbalistou světa.

Astronomickou nabídku z Číny měl i Portugalec Cristiano Ronaldo, jeden z nejlepších hráčů světa. Podle jeho agenta Jorgeho Mendese za něj nejmenovaný tým nabízel 300 milionů eur (přes osm miliard korun) a jeho samotného lákal na roční gáži přesahující 100 milionů eur, což je více než čtyřnásobek jeho nynější gáže v Realu Madrid. Vítěz ankety pro nejlepšího hráče světa loňského roku ale odmítl.


Ronaldo zbohatne i bez čínských milionů. Čtěte více:

Navždy spolu: Ronaldo podepsal doživotní kontrakt s Nike

 Cristiano Ronaldo


Štědrost čínských týmů už se přejídá státu, který hodlá roj milionů zastavit. Místní sportovní správa už vydala prohlášení, ve kterém se zavazuje, že se postará o regulace obrovských částek vynaložených na přestupy a platy fotbalistů a trenérů. Chce toho docílit například zavedením výdajového stropu. Týmy zadlužené nad určitý rámec by pak byly rovnou vyloučeny z první ligy.

Čínskou nejvyšší soutěž hraje šestnáct týmů, které podle listu komunistické strany People’s Daily v minulé sezoně utratily celkem 4,1 miliardy jüanů (přes 15 miliard korun), z čehož šlo 80 procent na akvizice a platy zahraničních hráčů a trenérů. Právě to se příliš nelíbí vládě, která přes sportovní správu apeluje na kluby, aby prostředky spíše vložily do rozvoje mládeže a infrastruktury.

Kromě domácí scény hodlá vláda zkontrolovat i čínské fotbalové investice v zahraničí. Vedle velkoklubů jako Inter Milán nebo Atlético Madrid by se to tak mohlo týkat pražské Slavie, kterou v září 2015 ovládla CEFC. Dá se však předpokládat, že se čínská sportovní správa zaměří spíše na investice v řádu stovek milionů eur u týmů z velkých evropských fotbalových lig.

Čínský fotbalový plán představil v roce 2015 prezident Si Ťin-pching. Sestávat má ze tří kroků: poprvé od roku 2002 se kvalifikovat na mistrovství světa, následně jej pořádat a do roku 2050 i vyhrát.

Dále čtěte:

Číně budou s naplňováním fotbalových ambicí pomáhat Němci

Čína chce ovládnout další sport. Do ragby investuje 100 milionů dolarů

Průlom v boji s příživníky? Jordan vyhrál v Číně spor o své jméno


Ohodnoťte tento článek
Diskuze