Panama mění zahraniční politiku. Zavrhla Tchaj-wan a uznala jednu Čínu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Panama mění zahraniční politiku. Zavrhla Tchaj-wan a uznala jednu Čínu

, čtk,
Panama mění zahraniční politiku. Zavrhla Tchaj-wan a uznala jednu Čínu
Zdroj: ČTK

Panama přerušila dlouholeté diplomatické styky s Tchaj-wanem a místo toho navázala vztahy s Čínou. Panamská vláda v pondělí oznámila, že uznává „jen jednu Čínu“. Tchajwanské ministerstvo zahraničí podle serveru BBC vyjádřilo nad tímto krokem „hněv a lítost“ a uvedlo, že nebude s Pekingem „soupeřit v peněžní diplomacii“.

Panama důvod svého rozhodnutí neuvedla, v posledních letech ale zjevně zintenzivnila ekonomickou spolupráci s Čínou. Čínské státní firmy jednají zejména o investicích v souvislosti s loňským rozšířením Panamského průplavu, jímž proudí asi šest procent světového obchodu.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Ostrov se nicméně vyvíjí samostatně od roku 1949, kdy na něj před komunisty uprchli čínští nacionalističtí politici. Většina zemí světa nároky Pekingu uznává, byť jen formálně. S Tchaj-wanem nicméně udržují styky na nižší úrovni.

Čína a Tchaj-wan soutěží o diplomatické uznání v nejchudších zemích a často se vzájemně obviňují, že své případné partnery se snaží nalákat poskytováním značných finančních prostředků. Tchaj-wan uznávají ve světě asi dvě desítky zemí, většina z nich je z Latinské Ameriky a karibské oblasti.

Česká republika nemá navázány diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a kontakty s ním rozvíjí na nevládní úrovni.

Podobný krok jako nyní Panama učinil loni v prosinci ostrovní africký stát Svatý Tomáš, který rovněž rozvázal styky s Tchaj-wanem a poté navázal vztahy s Čínou.

Přečtěte si také:

Čína se stane supervelmocí. Díky Trumpovi

Bývalý panamský diktátor Noriega zemřel

Panamský průplav čeká další upgrade, bude lépe řídit lodě


Ohodnoťte tento článek
Diskuze