OSN na pomoc Palestincům na rok 2019 požádá o 350 milionů dolarů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

OSN na pomoc Palestincům na rok 2019 požádá o 350 milionů dolarů

, čtk,
OSN na pomoc Palestincům na rok 2019 požádá o 350 milionů dolarů
Zdroj: čtk

OSN bude na pomoc Palestincům pro rok 2019 požadovat od dárcovských států 350 milionů dolarů (osm miliard korun). Oznámil to dnes koordinátor humanitární pomoci pro Palestince na okupovaných územích Jamie McGoldrick. Podle něj je ve skutečnosti zapotřebí víc peněz, ale vzhledem k rekordně nízkým příspěvkům vznáší OSN podle něj „realistický“ požadavek. Pokud se podaří určenou sumu získat, půjde 77 procent peněz na pomoc Gaze.

USA původně přislíbily pro letošek na pomoc Palestincům 365 milionů dolarů, avšak poskytly pouze jednu platbu ve výši 60 milionů. V srpnu pak Washington ohlásil zastavení financování. Podle agentury Reuters se tím USA pokouší Palestince přinutit k obnově mírových rozhovorů s Izraelem.

Peníze požadované pro příští rok jsou určeny na 203 projektů, které zaštítí 88 různých agentur. Přednostně se bude pomoc týkat 1,4 milionu Palestinců, jimž je nutné zajistit potraviny, zdravotní péči, vodu a sanitární opatření, řekl McGoldrick.

„Humanitární organizace čelí bezprecedentním potížím, jako je rekordně nízké financování a snaha humanitární pomoc delegitimizovat,“ uvádí se v McGoldrickově prohlášení.

Loni McGoldrick žádal na pomoc Palestincům v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě od dárců 540 milionů dolarů.

Přečtěte si komentář: Proč zazlívat Trumpovi Jeruzalém

Kuřácký koutek Daniela Deyla

Čtěte také:

Lékaři bez hranic budují v Praze IT centrum sdílených služeb za 130 milionů korun

Letošní karavana migrantů je jenom začátek. Do pohybu se dá 150 milionů lidí

Komentář: Vyprahlý Sahel aneb Odkud přijdou

Makrooko Miroslava Zámečníka

Ohodnoťte tento článek
Diskuze