Orbán proti všem. Evropská lidová strana bude hlasovat o vyloučení Fideszu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Orbán proti všem. Evropská lidová strana bude hlasovat o vyloučení Fideszu

, čtk,

Evropská lidová strana (ELS) dnes zahájila proceduru, na jejímž konci by mohla být maďarská strana Fidesz premiéra Viktora Orbána vyloučena z jejích řad. Informovala o tom agentura AFP. Podle agentury DPA se o vyloučení Fideszu bude hlasovat poté, co o to požádalo nejméně devět členů ELS z osmi členských zemí Evropské unie, a byla tak splněna podmínka potřebná pro vyvolání hlasování.

Maďarský premiér Viktor Orbán se v posledních týdnech dostal do ostrého sporu s některými členy ELS kvůli kampani své vlády, která spojuje předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic.

Návrh na vyloučení Fideszu z řad ELS podalo dokonce více členů, než bylo potřeba. Ve stanovách strany, jejímiž členy jsou z Česka KDU-ČSL a TOP09, stojí, že o vyloučení či pozastavení členství se může hlasovat, pokud žádost podá sedm stran z pěti zemí EU. Podle DPA ji podalo devět stran z osmi států.


Jak stvořit ďábla aneb Proč se Soros stal Orbánovým otloukánkem

 George Soros


Jaký bude další osud Fideszu by se mělo ukázat 20. března na shromáždění ELS. Podle zdroje agentury DPA chce předsednictvo evropských lidovců právě na tomto setkání rozhodnout, zda maďarská vládní strana bude muset ELS opustit či bude moci zůstat.

Orbán v rozhovoru poskytnutém německému listu Welt am Sonntag a zveřejněném v neděli označil své odpůrce z řad politiků ELS za „užitečné idioty“. Snaha vyloučit jeho stranu Fidesz nahrává podle něj před květnovými volbami do europarlamentu jen levici.

Čtěte také:

Vesnická megalomanie i mistrovství světa. Orbán loví body sportem

Souboj o Sorosovu univerzitu

Maďarsko zavádí „otrocký zákon“, zvyšuje limit na přesčasy. Opozice se bouří

Ohodnoťte tento článek
Diskuze