Orbán: Maďarsko není imigrační zemí s koloniální minulostí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Orbán: Maďarsko není imigrační zemí s koloniální minulostí

, čtk,
Orbán: Maďarsko není imigrační zemí s koloniální minulostí
Zdroj: čtk

Maďarský premiér Viktor Orbán znovu vzkázal do Bruselu, že Maďarsko se tlaku Evropské komise ohledně přijímání migrantů nepodvolí. V dopise jejímu předsedovi Jeanu-Claudeu Junckerovi, o němž dnes informuje agentura MTI, napsal, že Junckerova „interpretace solidarity neodpovídá ani právu EU ani historickým tradicím Maďarska“.

„Maďarsko na rozdíl od některých jiných velkých členských států EU nemá koloniální minulost,“ uvedl Orbán. V této souvislosti pak napsal, že imigrační země mají povinnosti, které plynou právě z jejich koloniální minulosti.

„Maďarsko není imigrační zemí a nechce se jí stát,“ zdůraznil maďarský premiér v dopise, který MTI poskytl Orbánův mluvčí Bertalan Havasi.

Orbán s poukazem na plot postavený na hranicích se Srbskem a Chorvatskem připomněl, že jeho země se na řešení migrační krize podílí efektivní ochranou svých a tím i unijních hranic. Uvedl přitom, že se jeho země neúčastní projektů, které problém neřeší, a „nechce to dělat ani v budoucnu“.


Miroslav Zámečník: Není migrace jako migrace

 Uprchlíci v Řecku


Zdůraznil, že Maďarsko nemůže akceptovat, aby bylo přinucováno ke změně svého postoje. „Interpretace principu solidarity uvedená ve vašem dopise v podstatě není ničím jiným než požadavkem, aby se Maďarsko přeměnilo v imigrační zemi proti vůli maďarských občanů. To podle mého názoru není solidarita, ale donucování,“ citovala MTI z dopisu.

Orbán se také pozastavil nad Junckerovým spojováním migrační otázky s kohezními fondy. „Takové spojení neexistuje a ani ho evropské právo neumožňuje,“ napsal. Poukázal zároveň na to, že z kohezních výdajů „značně profitují ekonomiky velkých členských států EU“.

Přečtěte si také:

Soud EU zamítl žalobu na kvóty, jejich neplnění může vyvolat další soud

V Evropě válčí svoboda s politickou korektností, tvrdí Klaus

Darren byl jen první