Opozice vítá vládní plán na rozvolňování opatření, s řadou věcí však nesouhlasí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Opozice vítá vládní plán na rozvolňování opatření, s řadou věcí však nesouhlasí

ČTK,
Opozice vítá vládní plán na rozvolňování opatření, s řadou věcí však nesouhlasí
Zdroj: čtk

Opozice oceňuje, že vláda dnes zveřejnila, jak plánuje rozvolňovat svá opatření a s ohledem na koronavirovou epidemii umožňovat otevření obchodů a dalších zařízení. ODS či TOP 09 však postrádají detailní plán pomoci podnikatelům. Poslanec ODS Jan Skopeček v tiskové zprávě varoval, že otevření restaurací či kadeřnictví na konci května či začátkem června bude pro řadu z nich znamenat definitivní konec. Podle senátora Pirátů Lukáše Wagenknechta je plán uvolňování opatření pro velkou část podnikatelů diskriminační. Šéf STAN Vít Rakušan zase kritizuje z jeho pohledu opatrné otevírání škol.

Kabinet svůj plán otevírání provozoven rozdělil do pěti etap od nejbližšího pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Šéf ODS Petr Fiala na twitteru uvedl, že z plánu nejsou jasně zřetelná kritéria, na kterých je založen. „Ale je dobře, že ministři konečně vyslyšeli naše výzvy, aby veřejnost alespoň přibližně věděla, co se bude dít v dalších dnech a týdnech,“ uvedl.

Za další nutnou podmínku pro zvládnutí krize považuje ODS zveřejnění detailního plánu pomoci podnikatelům, živnostníkům a dalším lidem zasaženým protiepidemickými opatřeními. „Vláda enormně pomalým uvolňováním restrikcí odsoudila řadu podnikatelů, kteří jsou dnes kvůli zavřeným provozovnám ve stádiu klinické smrti, k definitivnímu konci,“ varuje Skopeček.

Kompenzační příspěvek ve výši 25 tisíc korun pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) označil Skopeček za výsměch. Podobně se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Garantovaná ‚pětadvacítka‘ naprosto nedostačuje. Tvářit se, že pomáhám a opravdu pomáhat, je rozdíl,“ uvedla. Kabinet by podle ní měl zveřejnit jasné informace o tom, jak bude OSVČ do obnovení jejich činnosti podporovat.

Podle Pirátů je plán diskriminační

Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht považuje kompenzace také za nedostatečné a plán rozvolňování opatření je podle něj diskriminační. „Provozovny nad 200 metrů čtverečních, které ve většině menších měst obsluhují prodej obuvi, ošacení, elektroniky, sportovních potřeb nebo nábytku, budou dle výhledu otevřeny nejdříve 11. května, zatímco menší prodejny už o dva týdny dříve. A to přesto, že obchody se samostatným vchodem z ulice dokážou zaručit regulovaný počet zákazníků stejně bezproblémově jako menší provozovny, které mohou být zprovozněny už 27. dubna,“ sdělil v tiskovém vyjádření.

Je podle vás plán vlády na postupné uvolňování jednotlivých opatření správný?

Šéf STAN Vít Rakušan v textové zprávě zaslané ČTK ocenil, že se veřejnost konečně dozvěděla alespoň stručný plán vlády. „Dlouhodobě upozorňujeme, že nedává smysl nechat otevřené obchody s velkým počtem osob a znemožnit prodej malým obchodům a trhům, kde se nepohybuje tolik lidí v malém prostoru,“ uvedl.

Nesouhlasí s opatrným postojem k otevření škol. „Virus nezmizí během pár týdnů ani měsíců. Měli bychom umožnit vzdělávání všem dětem, jejichž rodiče to uznají za vhodné. Samozřejmě za přísně dodržovaných hygienických pravidel,“ míní Rakušan. Stát plánuje školy otevírat postupně, v plném rozsahu se do nich v tomto školním roce výuka nevrátí.