Opozice s návrhem na odklad další vlny EET neuspěla. Podle vlády pro to není důvod - Euro.cz

Přihlášení

Opozice s návrhem na odklad další vlny EET neuspěla. Podle vlády pro to není důvod

ČTK,
Opozice s návrhem na odklad další vlny EET neuspěla. Podle vlády pro to není důvod
Zdroj: EET1

Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD dnes podle očekávání nesouhlasil s návrhem na odklad zavedení elektronické evidence tržeb do dalších odvětví z letošního 1. května na 1. leden 2021. Návrh kvůli epidemii koronaviru předložila opozice. Ve stanovisku zveřejněném na webu vláda připomněla, že minulý týden Sněmovna souhlasila s návrhem na pozastavení elektronické evidence tržeb po dobu nouzového stavu a další tři měsíce. Novelu zákona už podepsal prezident Miloš Zeman.

„Vláda považuje uvedené řešení přijaté na základě jejího návrhu za plně dostačující. Omezují se jím administrativní povinnosti poplatníků, a to po celou dobu trvání nouzového stavu a v určitém rozsahu ještě i po dobu dalších tří měsíců,“ uvádí stanovisko. Tři měsíce budou podle kabinetu i nově zařazeným řemeslníkům, lékařům či advokátům stačit na přípravu evidence. Velká část z nich si už podle ministerstva financí zažádala o autentizační údaje či o povolení evidování ve zvláštním režimu a jsou i po technické stránce na evidenci tržeb připraveni.

Pod novelou zákona o evidenci tržeb je podepsáno 14 poslanců z řad Pirátů, TOP 09, SPD, KDU-ČSL, ODS a STAN. Novela je stručná a pouze odkládá účinnost jediného bodu na 1. leden 2021. „V současné době, kdy je nejen Česká republika, ale i celý svět zachvácen epidemií onemocnění, které je známé pod odborným označením COVID-19, navrhujeme změnu účinnosti tak, aby nedošlo k neúměrnému zatížení podnikatelů dalšími administrativními požadavky ze strany státu,“ zdůvodňují předkladatelé svůj návrh.

Další dvě vlny EET se týkají řemeslníků, lékařů či taxikářů

Třetí a čtvrtá fáze EET, která má začít v květnu, znamená zavedení evidence tržeb pro všechny řemeslníky, lékaře, taxikáře nebo například advokáty. Jen za letošní rok měla podle předpokladů ministerstva financí přinést asi 2,4 miliardy korun. V příštím roce měla vynést dokonce 6,4 miliardy korun.

Sněmovní opozice s EET nesouhlasí. Část zákonodárců z řad Pirátů, ODS, SPD, TOP 09 a STAN se kvůli nesouhlasu s novelou zákona o EET obrátila letos v lednu na Ústavní soud. Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. EET je zaměřena na přijímání plateb v hotovosti. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno téměř 200 tisíc podnikatelů, kteří dosud evidovali 13 miliard účtenek. EET by měla letos do veřejných financí přinést celkem 5,2 miliardy korun.

Diskuze