Chaos odvrátí jen schválení brexitové dohody, říká Mayová. Na případný plán B dostala tři dny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Chaos odvrátí jen schválení brexitové dohody, říká Mayová. Na případný plán B dostala tři dny

, čtk,
Chaos odvrátí jen schválení brexitové dohody, říká Mayová. Na případný plán B dostala tři dny
Zdroj: čtk

Brexit bez dohody s Evropskou unií lze odvrátit jedině schválením té, která je aktuálně na stole, řekla britským poslancům premiérka Theresa Mayová. Vláda podle ní stále pokračuje v rozhovorech s EU ohledně ujištění týkajících se stávající dohody a chce je získat ještě před hlasováním naplánovaným v Dolní sněmovně na 15. ledna. Na představení případného náhradního plánu ale bude mít místo jednadvaceti jen tři dny, rozhodli dnes poslanci.

Premiérka při pravidelných interpelacích čelila kritice opozičního lídra Jeremyho Corbyna kvůli prosincovému odkladu hlasování, přičemž podle vůdce labouristů Mayová ve srovnání se situací z konce roku nic nového nenabízí a jen „lehkovážně marní čas“. Předsedkyně vlády slibovala právně závazné záruky ohledně aplikace dohody, avšak selhala, řekl Corbyn.

Mayová reagovala argumentem, že závěry prosincového summitu EU „zachází dál“ než předchozí prohlášení a mají „právní status“. Podle ní je možné získat i další vysvětlující stanoviska EU ohledně působnosti kontroverzní severoirské pojistky a rozhovory v tomto směru pokračují. Také slíbila, že při absenci dohody s EU o budoucích vztazích na konci plánovaného přechodného období v roce 2020 by parlament dostal možnost rozhodnout, zda bude pojistka zavedena, nebo dojde k prodloužení provizoria.

Corbyn od premiérky dále žádal, aby vyloučila možnost, že Británie z EU odejde bez dohody o podmínkách brexitu, což si zjevně nepřeje většina poslanců. „Jestli chce (Corbyn) zabránit brexitu bez dohody, musí podpořit (předloženou) dohodu,“ odpověděla Mayová a tuto výzvu pak vícekrát zopakovala. Když byla jiným představitelem opozice dotázána, zda by po případné porážce při nadcházejícím hlasování zvážila odklad vystoupení z EU nebo jeho zrušení, odpovědi se vyhnula.

Britští poslanci poté schválili dodatek ukládající vládě, aby v případě zamítnutí brexitové dohody představila v parlamentu svůj náhradní plán už do tří dnů místo do původních 21. Dodatek, se kterým podle agentury Reuters přišli proevropští poslanci z vládní Konzervativní strany i opoziční labouristé, znamená pro Mayovou další výraznou komplikaci.


Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

Věřte v sílu Británie, ilustrační foto


Lhůta, během níž měla vláda poslancům v případě zamítnutí dohody předložit různé alternativy, činila podle zákona o odchodu z EU 21 kalendářních dní. Během následujících sedmi zasedacích dnů by musel kabinet umožnit parlamentu o svém plánu B hlasovat. S čím by vláda premiérky Mayové přišla, ale není jasné. Možnosti jsou různé, od takzvaného neřízeného brexitu, tedy brexitu bez dohody, přes vyhlášení předčasných voleb až po předložení nové verze dohody parlamentu.

Podle listu The Guardian se předpokládalo, že Mayová by tak jako tak nevyužila třítýdenní lhůty a své představy o dalším vývoji by představila relativně brzy po zamítnutí dohody. Zároveň by se ale zřejmě podle levicového listu snažila oddálit hlasování o navržené alternativě, aby mohla kupříkladu vyjednat další ústupky s představiteli EU.

Pro dodatek dnes hlasovalo 308 poslanců, proti se vyslovilo 297. Na základě dodatku by nyní měla vláda představit plán B parlamentu během tří zasedacích dnů. Vzhledem k tomu, že parlament obyčejně v pátek nezasedá, vypršela by podle The Guardian lhůta v pondělí 21. ledna.

Dále čtěte:

Ekonomičtí bubáci roku 2019: Čína, brexit a krize evropské měny

Komentář: Theresa, jedině Theresa

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Další dopady tvrdého brexitu: EU by nemusela uznat britské řidičské průkazy

Tvrdý brexit by měl výrazné dopady na rozpočet EU v roce 2020, upozorňuje Oettinger

Ohodnoťte tento článek
Diskuze