Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová
Autor: čtk

Chaos odvrátí jen schválení brexitové dohody, říká Mayová. Na případný plán B dostala tři dny

09. ledna, 16:19 - čtk
 Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová
Autor: čtk
09. ledna, 16:19

Brexit bez dohody s Evropskou unií lze odvrátit jedině schválením té, která je aktuálně na stole, řekla britským poslancům premiérka Theresa Mayová. Vláda podle ní stále pokračuje v rozhovorech s EU ohledně ujištění týkajících se stávající dohody a chce je získat ještě před hlasováním naplánovaným v Dolní sněmovně na 15. ledna. Na představení případného náhradního plánu ale bude mít místo jednadvaceti jen tři dny, rozhodli dnes poslanci.

Premiérka při pravidelných interpelacích čelila kritice opozičního lídra Jeremyho Corbyna kvůli prosincovému odkladu hlasování, přičemž podle vůdce labouristů Mayová ve srovnání se situací z konce roku nic nového nenabízí a jen „lehkovážně marní čas“. Předsedkyně vlády slibovala právně závazné záruky ohledně aplikace dohody, avšak selhala, řekl Corbyn.

Mayová reagovala argumentem, že závěry prosincového summitu EU „zachází dál“ než předchozí prohlášení a mají „právní status“. Podle ní je možné získat i další vysvětlující stanoviska EU ohledně působnosti kontroverzní severoirské pojistky a rozhovory v tomto směru pokračují. Také slíbila, že při absenci dohody s EU o budoucích vztazích na konci plánovaného přechodného období v roce 2020 by parlament dostal možnost rozhodnout, zda bude pojistka zavedena, nebo dojde k prodloužení provizoria.

Corbyn od premiérky dále žádal, aby vyloučila možnost, že Británie z EU odejde bez dohody o podmínkách brexitu, což si zjevně nepřeje většina poslanců. „Jestli chce (Corbyn) zabránit brexitu bez dohody, musí podpořit (předloženou) dohodu,“ odpověděla Mayová a tuto výzvu pak vícekrát zopakovala. Když byla jiným představitelem opozice dotázána, zda by po případné porážce při nadcházejícím hlasování zvážila odklad vystoupení z EU nebo jeho zrušení, odpovědi se vyhnula.