Odveta za agresi v Sýrii: američtí republikáni navrhují sankce proti Turecku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Odveta za agresi v Sýrii: američtí republikáni navrhují sankce proti Turecku

, čtk,

Několik desítek republikánů ze Sněmovny reprezentantů USA chce uvalit sankce na Turecko za to, že podniklo vojenskou operaci proti Kurdům na severovýchodě Sýrie.

„Prezident (Turecka Recep Tayyip) Erdogan a jeho režim musí čelit vážným důsledkům za bezcitné napadené našich kurdských spojenců na severu Sýrie,“ uvedla v prohlášení republikánská kongresmanka Liz Cheneyová, která je předsedkyní republikánského klubu ve Sněmovně reprezentantů. Skupina nyní v plénu předloží návrh zákona o uvalení sankcí vůči Ankaře.

Souhlasíte s invazí Turecka do Sýrie?

Kurdské ozbrojené síly několik posledních let bojovaly společně s USA proti samozvanému Islámskému státu (IS) a ztratily přitom kolem 11 tisíc bojovníků. Turecko ve středu proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie zahájilo rozsáhlou ofenzivu, a to několik dnů poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že američtí vojáci tento region opustí.

Trump ve čtvrtek řekl, že zprostředkování dohody mezi Tureckem a Kurdy je jedna ze tří možností, jak mohou Spojené státy reagovat na tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Za zbylé dvě možnosti pak označil vojenský zásah USA a uvalení sankcí na Turecko.


Američané komplikují Turecku invazi do Sýrie: vyřadili Ankaru z kontroly leteckého provozu

 Příprava na Tureckou invazi, ilustrační foto


Nejmenovaný představitel americké diplomacie následně uvedl, že Trump se snaží najít řešení, jak dosáhnout klidu zbraní v Sýrii. Zmíněný činitel také řekl, že pokud Turecko podnikne nehumánní a nepřiměřené kroky vůči civilistům v Sýrii, bude čelit důsledkům.

Čtěte také:

Jedna rána, mnoho much. Nové kolo protiíránských sankcí je v rozporu se zájmy USA

Írán oficiálně přestal plnit části jaderné dohody. Limity na obohacení uranu zatím dodrží

USA vyšlou 1500 vojáků na Blízký východ kvůli íránské hrozbě, oznámil Trump

Ankara je s ofenzívou v Sýrii spokojena, Kurdové hlásí těžké boje