Odložit, upravit, zrušit. České politiky sjednocuje odpor ke Green Dealu. Výjimkou jsou Piráti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Odložit, upravit, zrušit. České politiky sjednocuje odpor ke Green Dealu. Výjimkou jsou Piráti

,
Odložit, upravit, zrušit. České politiky sjednocuje odpor ke Green Dealu.  Výjimkou jsou Piráti
Zdroj: Shutterstock

Pozice české parlamentní politiky k Zelené dohodě pro Evropu v době koronakrize smazává rozdíly mezi vládou a opozicí. Výjimkou jsou Piráti.

Současná česká vláda nikdy nebyla nadšená z toho, že se země v rámci Evropské unie dohodly na rozvíjení Zelené dohody pro Evropu, která má zaručit ochranu klimatu a dosažení uhlíkové neutrality Unie v roce 2050. „Tak daleko nevidím, navíc je to pro Česko nevýhodné a zbytečně drahé,“ tvrdil premiér Andrej Babiš, podle nějž by Česko splnění cílů poklesu emisí uhlíku přišlo na stovky miliard. Dosažení uhlíkové neutrality odhadl premiér na 675 miliard korun, ty ale zároveň ihned našel ve svém Národním investičním plánu, kde jsou zahrnuty investice za osm bilionů korun, které chce Babiš realizovat do třiceti let, takže není úplně jasné, co přesně mu na Green Dealu vadí, zvláště když ostatní země Česku ustoupily a ponechaly možnost započíst do přijatelného energetického mixu jadernou energii.

Koronavirus prudce posunul situaci. Premiér se nechce bavit o ničem jiném než o boji proti koronaviru a jeho ekonomickým dopadům, v čemž ho v rozhovoru pro Deník N ostře podpořil i místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček: „Vraťme se všichni zpátky na zem a opusťme představy, které stejně nebyly naplnitelné, mám na mysli snížení emisí skleníkových plynů v roce 2030 na 55 procent oproti hodnotám z roku 1990. Obrovské částky, jež na to měly být vyčleněny z evropských strukturálních fondů, vezměme a alokujme je na posílení ekonomiky, která je napadena koronavirem.“

Havlíčkův postoj mírní ministr životního prostředí Richard Brabec, který…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?