Obžaloba Nečase: přehršle odposlechů, kabelek, oblečení a šperků - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Obžaloba Nečase: přehršle odposlechů, kabelek, oblečení a šperků

,
Obžaloba Nečase: přehršle odposlechů, kabelek, oblečení a šperků
Zdroj: čtk

Když Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil 15. prosince líčení v kauze v kauze takzvaných poslaneckých trafik, jeden z obžalovaných, bývalý vládní úředník Roman Boček, namítl podjatost dozorujícího žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Rostislava Bajgera i jeho šéfa Ivo Ištvana. Boček ve své námitce vyjmenovává hned několik důvodů, proč by z kauzy měli být kvůli nedodržování zákona odvoláni.

Rostislav Bajger je autorem 114 stránkové obžaloby, kterou má týdeník Euro k dispozici. V kauze před soudem vyjma Bočka stojí i bývalý premiér Petr Nečas a jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová). Všichni tři jsou obžalováni z podplácení, Nečasová pak také z krácení daně kvůli neodvedení daně za luxusní dárky.

Obžaloba v kauze trafik staví na odposleších, těch s Petrem Nečasem je v obžalobě jako šafránu a žádný zmíněný nevede k jednoznačnému usvědčení někdejšího ministerského předsedy z korupčního jednání. Bajger většinou cituje z odposlechů Nagyové, Bočka, nebo bývalého poslance Petra Tluchoře. Ten byl s kolegy Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou zprvu obviněn a posléze indemnitou vyviněn jedním z rebelujících poslanců ODS, kteří nechtěli ve Sněmovně podpořit úsporné vládní balíčky a hrozil pád vlády. Žalobce Bajger korupční jednání staví na tom, že pod odchodu ze Sněmovny měli získat vlivné posty ve státní správě.

Můžeme se tak například dočíst: „V rámci telefonické komunikace se Roman Boček dotazuje Petra Tluchoře, zda souhlasí se zítřejší schůzkou v 18.00 hodin ve formátu 2+2, načež Petr Tluchoř odpovídá, že se sejít nechce a instruuje Romana Bočka, aby tuto skutečnost sdělil Janě Nečasové (dříve Nagyové). Roman Boček toto následně činí a domlouvá se s Janou Nečasovou, že se pokusí opětovně kontaktovat Petra Tluchoře následujícího dne.

Pizza byla v pořádku

V rámci další komunikace mezi Romanem Bočkem a Janou Nečasovou Nečasová Bočkovi,sděluje: „Oni přece chtěli dva paralelní příběhy!“, „A to si oni vážně myslí, že my pošleme vzkaz, že dohoda platí ve 22 hod. a oni ve 23 hod. řeknou, že padne vláda a chtějí zmařit šéfa?!…“. Vzápětí ve 22:48:18 hod., 22:58:57 Roman Boček zasílá JUDr. Tomáši Jindrovi SMS zprávy: „Je to v prdeli“, „Selhal jsem, zklamal““ Nebo v jiném odposlechu Petr Nečas v telefonátu s Romanem Bočkem říká: „…že ty varianty jsou průchodné a že má ještě nějaké nápady ohledně těch možností, které by byly a jsou realizovatelné jak u toho Ivana, tak u toho Petra, trošku problém bude Marek…“ Jana Nečasová pak v jiném hovoru s Bočkem říká: „… A tu pizzu, včera jak jste vezl od nás, tak byla v pořádku…“.

Na toto Roman Boček reaguje: „…Ano, všechno jsem zařídil…“. Jana Nečasová mu dále sděluje, že musela řešit situaci ohledně dalšího z poslanců – Borise Šťastného, pro jehož přítelkyni musí sehnat práci, doslovně říká „on nás ještě v noci trochu zlobil Boris, hodně, ten tam vystrájal docela slušně, tak ho ještě šéf nějakým způsobem uklidňoval, protože jedna moje schůzka byla vo tom, aby von to zase se cítil komfortně, jo? Protože von mu Svoboda řekl to votevřeně, Svoboda mu vyhodil tu jeho přítelkyni, jo, takže my zase zajišťujeme, aby ona dostala práci, jo?“. Na to jí Roman Boček sděluje, že se o tom poradí, že to určitě nějak zvládnou a Jana Nečasová mu sděluje, že už to včera zařídila. Následně řeší zajištění pracovní pozice s Ondrejem Páleníkem.“ V podobném duchu a konceptu se odvíjí celý text obžaloby z podplácení.

Přečtěte si část žaloby proti Petru Nečasovi a spol.:

Obžaloba v kauze Nečas, Nečasová, Boček by Euro.cz on Scribd

V pasážích, které se věnují nezdaněným darům Jany Nečasové pak Bajger vyjmenoval dary v podobě kabelek, hodinek, klenotů a oblečení, které měla Nečasová dostávat od vlivných právníků, lobbistů, šéfů firem a politiků, a ze dle něj neodvedla darovací daň. Údajní dárci se v odpovědích vyšetřovatelům rozpomínají. Žalobce překládá například výslech vlivného právníka a tehdejšího poradce premiéra Karla Muzikáře.

Ten v přípravném řízení vypověděl, že Janě Nečasové daroval pouze dary společenské hodnoty. „Po předložení faktury vystavené společností Richemont Northern Europe GmbH svědek připustil, že toto zboží mohl zakoupit. Zboží však nebylo určeno pro Janu Nečasovou,“ stojí v obžalobě. K jinému bodu žalobního návrhu pak Muzikář vypověděl, že „si na takovýto nákup nevzpomíná, nevybavuje si, že by v prodejně Christian Dior Couture CZ kupoval zboží, které by posléze daroval Janě Nečasové. K předloženým záznamům odposlechu telekomunikačního provozu svědek uvedl, že si nevzpomíná, příp. si to nevybavuje“.

Vyšetřovatelé vyjma Muzikáře vyslýchali k darům mimo jiné také lobbistu Vladimíra Johanese, módní návrhářku Beatu Rajskou, šéfa ČEZu Daniela Beneše, exministra životního prostředí Tomáše Chalupu a několik významných českých byznysmenů. „V trestním řízení bylo zjištěno, že certifikát pravosti byl vystaven k nákupu zboží – náhrdelníku kolekce Panther Agrafe zn. Cartier v ceně 350 tisíc korun, který byl zakoupen dne 22.8.2012 svědkem Danielem Křetínským v prodejně Cartier, se sídlem Pařížská 2, Praha 1. Zboží bylo hrazeno platební kartou.

Daniel Křetínský ve své svědecké výpovědi, jež je rozvedena shora, nákup náhrdelníku potvrdil a potvrdil také jeho darování Janě Nečasové,“ je napsáno také v obžalobě. U této větve případu je dle názorů právníků pravděpodobné, že by žalobce Bajger mohl uspět. V případě poslaneckých trafik se může spíše opakovat neúspěch, který olomoucké žalobce provází od počátku takzvané Nagygate, kvůli které padla v roce 2013 vláda. Kdy návladní se svými obžalobami vystoupili v soudní síni a případy, které byly veřejnosti od počátku prezentovány jako ložená korupce, skončily osvobozením obžalovaných.


Z kauzy Nečas, Nagyová čtěte více:

Kauza Jany Nečasové nekončí. Soud opět zrušil její osvobození

Nečas a jeho manželka půjdou k soudu kvůli trafikám

Soud opět osvobodil Nečasovou, žalobci jsou pod tlakem

Jana Nečasová a její obhájce Eduard Bruna v soudní síni.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze