Obviněný brazilský prezident chce nechat prověřit kompromitující nahrávku

21. května 2017, 08:59 - čtk
21. května 2017, 08:59

Brazilský prezident Michal Temer zpochybnil nahrávku, která svědčí o tom, že chtěl brzdit vyšetřování velkého korupčního případu, a označil ji za záměrně "zmanipulovanou" jejím autorem. Požádal proto nejvyšší soud, aby nahrávku nechal expertně prověřit a do té doby jeho vyšetřování zastavil. Temera v pátek generální prokuratura obvinila z maření vyšetřování korupční kauzy a celý skandál v zemi tento týden vyvolal další vládní krizi.

„Tato tajná nahrávka byla zmanipulována a se zlým úmyslem upravena,“ řekl Temer na tiskové konferenci v prezidentském paláci v Brasílii. „Brazílie se nenechá vykolejit,“ citovala agentura Reuters z projevu prezidenta, který byl podle ní viditelně pobouřený a působil vzdorovitě. Temer vinu od počátku skandálu popírá a odstoupit nehodlá.

Od středy v ulicích měst největší latinskoamerické země demonstrují tisíce lidí za Temerovo odstoupení. Ve čtvrtek podali demisi dva ministři jeho vlády a podporu ztrácí prezident i v parlamentu. Tam mu vypověděla koaliční dohodu Socialiistická strana se 35 poslanci a sedmi senátory.

Kauza se zkaženým masem

Podle generální prokuratury se Temer společně s někdejším prezidentským kandidátem Aéciem Nevesem „snažili zpomalit vyšetřování korupce“. Obvinění padlo po zveřejnění obsahu nahrávky Temerova březnového rozhovoru s podnikatelem Joesleyem Batistou, šéfem masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa. Ten podle tisku na schůzce Temera informoval, že zaplatí expředsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení a Temer úplatek podle záznamu odsouhlasil. Cunha byl zatčen za korupci v říjnu a letos odsouzen k 15 letům vězení.

Temer už v pátek o čtyřicetiminutovém záznamu rozhovoru prohlásil, že „tajně pořízená nahrávka přinesla opět přízrak politické krize zatím netušených rozměrů“. Vyjádřil také podezření, že nahrávka, kterou pořídil šéf JBS, byla sestříhána, a vyzval nejvyšší soud, aby ji nechal prozkoumat. Odkázal přitom na list Folha de S. Paulo, který jako první přinesl zprávy o známkách sestříhání záznamu.

Autor nahrávky prý manipuloval s trhy

Temer rovněž napadl autora nahrávky Batistu. Obvinil jej z toho, že před předáním tohoto záznamu prokuratuře vytvořil na trhu spekulativní pozice na propad domácí měny a nakoupil za realy „velká množství dolarů, aby způsobil chaos na devizovém trhu“. Brazilské akcie a kurz měny ve čtvrtek v reakci na vypuknutí skandálu po zveřejnění nahrávky prudce klesly.

O Batistovi a šéfech dalších velkých firem Temer řekl, že nenávidí jeho konzervativní vládu za úspory ve výdajích a ukončení politiky podpory soukromých firem, kterou praktikovaly minulé vlády. JBS, která je největším zpracovatelem masa na světě, zažila rychlou expanzi za vlád prezidentů Ignácia Luly da Silvy a Dilmy Rousseffové. Těžila zejména z levných a velkorysých úvěrů poskytovaných státní rozvojovou bankou.

Ve čtvrtek nejvyšší soud Temerovo vyšetřování schválil. Podle komentátorů je málo pravděpodobné, že by nyní jeho žádosti vyhověl.

Pokud by Temer jako prezident skončil před vypršením svého volebního období, které končí 1. ledna 2019, převzal by vedení země předseda dolní komory parlamentu. Pokud by ten nemohl, stal by se dočasnou hlavou státu šéf Senátu. Třetí v nástupnictví je předseda nejvyššího soudu. První dva jsou podle brazilského tisku rovněž vyšetřováni kvůli korupci.

Dále čtěte:

Brazilský prezident byl obviněn kvůli korupční kauze

Brazilská ekonomika v automyčce

Milenci Pelta s Kratochvílovou prý způsobili státu půlmiliardovou škodu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Na západ, soudruhu! Svezli jsme se legendárním autobusem Š1…
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se nezapomíná (první jízdní dojmy)
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Technologie
Google, Facebook, Amazon. Digitální daň z obratu velkých firem v EU má být tři procenta
Lamax Pax X-1 a Energy Sistem Earphones 1: sluchátka bezdrátově a levně (vyzkoušeno)
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Windows 10 Insider Preview build 17123: Fotky si tykají s HEIFem
144Hz herní LCD s rozlišením 4K vyjdou až v Q3 2018, 200Hz modely jsou též zpožděné
Hry pro příležitostné hráče