Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Obviněný brazilský prezident chce nechat prověřit kompromitující nahrávku

21. května 2017, 08:59 - čtk
21. května 2017, 08:59

Brazilský prezident Michal Temer zpochybnil nahrávku, která svědčí o tom, že chtěl brzdit vyšetřování velkého korupčního případu, a označil ji za záměrně "zmanipulovanou" jejím autorem. Požádal proto nejvyšší soud, aby nahrávku nechal expertně prověřit a do té doby jeho vyšetřování zastavil. Temera v pátek generální prokuratura obvinila z maření vyšetřování korupční kauzy a celý skandál v zemi tento týden vyvolal další vládní krizi.

„Tato tajná nahrávka byla zmanipulována a se zlým úmyslem upravena,“ řekl Temer na tiskové konferenci v prezidentském paláci v Brasílii. „Brazílie se nenechá vykolejit,“ citovala agentura Reuters z projevu prezidenta, který byl podle ní viditelně pobouřený a působil vzdorovitě. Temer vinu od počátku skandálu popírá a odstoupit nehodlá.

Od středy v ulicích měst největší latinskoamerické země demonstrují tisíce lidí za Temerovo odstoupení. Ve čtvrtek podali demisi dva ministři jeho vlády a podporu ztrácí prezident i v parlamentu. Tam mu vypověděla koaliční dohodu Socialiistická strana se 35 poslanci a sedmi senátory.

Kauza se zkaženým masem

Podle generální prokuratury se Temer společně s někdejším prezidentským kandidátem Aéciem Nevesem „snažili zpomalit vyšetřování korupce“. Obvinění padlo po zveřejnění obsahu nahrávky Temerova březnového rozhovoru s podnikatelem Joesleyem Batistou, šéfem masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa. Ten podle tisku na schůzce Temera informoval, že zaplatí expředsedovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení a Temer úplatek podle záznamu odsouhlasil. Cunha byl zatčen za korupci v říjnu a letos odsouzen k 15 letům vězení.

Temer už v pátek o čtyřicetiminutovém záznamu rozhovoru prohlásil, že „tajně pořízená nahrávka přinesla opět přízrak politické krize zatím netušených rozměrů“. Vyjádřil také podezření, že nahrávka, kterou pořídil šéf JBS, byla sestříhána, a vyzval nejvyšší soud, aby ji nechal prozkoumat. Odkázal přitom na list Folha de S. Paulo, který jako první přinesl zprávy o známkách sestříhání záznamu.

Autor nahrávky prý manipuloval s trhy

Temer rovněž napadl autora nahrávky Batistu. Obvinil jej z toho, že před předáním tohoto záznamu prokuratuře vytvořil na trhu spekulativní pozice na propad domácí měny a nakoupil za realy „velká množství dolarů, aby způsobil chaos na devizovém trhu“. Brazilské akcie a kurz měny ve čtvrtek v reakci na vypuknutí skandálu po zveřejnění nahrávky prudce klesly.

O Batistovi a šéfech dalších velkých firem Temer řekl, že nenávidí jeho konzervativní vládu za úspory ve výdajích a ukončení politiky podpory soukromých firem, kterou praktikovaly minulé vlády. JBS, která je největším zpracovatelem masa na světě, zažila rychlou expanzi za vlád prezidentů Ignácia Luly da Silvy a Dilmy Rousseffové. Těžila zejména z levných a velkorysých úvěrů poskytovaných státní rozvojovou bankou.

Ve čtvrtek nejvyšší soud Temerovo vyšetřování schválil. Podle komentátorů je málo pravděpodobné, že by nyní jeho žádosti vyhověl.

Pokud by Temer jako prezident skončil před vypršením svého volebního období, které končí 1. ledna 2019, převzal by vedení země předseda dolní komory parlamentu. Pokud by ten nemohl, stal by se dočasnou hlavou státu šéf Senátu. Třetí v nástupnictví je předseda nejvyššího soudu. První dva jsou podle brazilského tisku rovněž vyšetřováni kvůli korupci.

Dále čtěte:

Brazilský prezident byl obviněn kvůli korupční kauze

Brazilská ekonomika v automyčce

Milenci Pelta s Kratochvílovou prý způsobili státu půlmiliardovou škoduSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2019: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Jde česká volební účast do kopru?
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)
Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?
Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
Auta
Videodojmy: BMW 440i xDrive Gran Coupé
Od vysavače po stropní židličky: Neobvyklá funkční výbava v autech
Světla by mohla v budoucnu pomoci s parkováním nebo komunikovat s ostatními účastníky provozu
Seat Tarraco: Španělská Škoda Kodiaq se začala vyrábět. V Německu
Vypínání válců u benzinových motorů: elegantní způsob snížení spotřeby
Technologie
Raspberry Pi můžete vybavit TV tunerem. Přijimač podporuje i DVB-T2
Obchodování s bitcoiny nemůže být trestné, rozhodl soud v Berlíně
Duší Linux, vzhledem skoro macOS. Vyzkoušejte nový Elementary OS 5 Juno
T-Mobile chtěl oškubat zákazníky a vyhrožoval exekucemi. Sám teď bude platit
Jaký bude výkon architektury AMD Zen 2? IPC by se prý mohlo zlepšit o zhruba 13 %
Hry pro příležitostné hráče