Obrana podepsala nákup pandurů. Za 20 strojů dá dvě miliardy - Euro.cz

Přihlášení

Obrana podepsala nákup pandurů. Za 20 strojů dá dvě miliardy

, čtk,

Zástupci ministerstva obrany dnes podepsali smlouvu se společností Tatra Defence Vehicle na nákup 20 obrněných vozidel Pandur za 2,07 miliardy korun. Vojáci dostanou šest velitelsko-štábních strojů a 14 vozidel ve spojovací verzi.

Nákup vláda schválila již v roce 2015, obrněnci měli stát 1,274 miliardy korun. Proti předpokladům se ale cena zvýšila o 800 milionů korun. Podle ministerstva obrany jsou za zvýšením ceny upřesněné armádní požadavky na lepší pancéřování a na modernější technologické a informační systémy. Navýšení ceny na začátku ledna odsouhlasila vláda. Ministerstvo obrany bylo některými experty kritizováno, že původní cena byla nerealistická.

Vozidla budou podle ministerstva určena pro plnění úkolů české armády na českém území i v zahraničí, sloužit také mohou v rámci integrovaného záchranného systému.

„Cena byla ověřena posudky dvou nezávislých soudních znalců, kteří konstatovali, že jde o cenu obvyklou, odpovídající konfiguraci vozidel a použitým technologiím,“ uvedl k navýšení ceny při podpisu smlouvy náměstek ministra obrany Daniel Koštoval. Zakázka ministerstvo obrany vyjde na 2,069 miliardy korun včetně DPH. Zadána je přímo společnosti Tatra Defence Vehicle, protože ta má od výrobce pro Českou republiku exkluzivní licenci na výrobu pandurů.

Podle společnosti TDV je součástí uzavřené smlouvy i dodávka šesti polních velitelských pracovišť, které budou funkčně propojeny s velitelskými pandury. „Český výrobce a dodavatel pandurů garantuje nižší cenu podvozkové části, než byla cena od rakouského výrobce před sedmi lety. Rozdílem oproti dříve dodávaným vozidlům je i daleko širší zapojení českého průmyslu,“ uvedl dnes mluvčí firmy Andrej Čírtek.

Více než polovina z ceny za pandury pro českou armádu tvoří podle něj speciální komunikační či elektronické vybavení. Na jeho výrobě se podílejí desítky českých výrobců a dodavatelů, uvedl Čírtek.


Přečtěte si, o jakých nákupech česká armáda uvažuje:

Česká armáda má velké oči: řadu nákupů musí kvůli financím osekat

USA chtějí Česku prodat starší děla. Armáda to zvažuje

Americká houfnice M109 Paladin

Starší blackhawky pro českou armádu? Nabídka má podporu Washingtonu

 Vrtulník Black Hawk UH-60A


Pro společnost Tatra Defence Vehicle je smlouva s ministerstvem obrany druhým kontraktem na výrobu pandurů v Česku. Loni se domluvila na dodávce transportérů pro indonéskou armádu. „Z dlouhodobého hlediska je výroba českých pandurů v prvé řadě exportního charakteru, nicméně projekt pro Armádu ČR je pro nás cennou a váženou referencí,“ uvedla výkonná ředitelka TDV Eva Balcárková.

Nyní má armáda k dispozici 107 pandurů, jejich nákup schválila vláda Mirka Topolánka (ODS). Plány armády ale původně počítaly s pořízením téměř 200 strojů. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) na začátku ledna po jednání vlády řekl, že se Česko postupně vrací k původnímu plánu. Pořídit menší počet strojů podle něj nebylo dobrým rozhodnutím.

Ministerstvo obrany chce letos nakoupit i další obrněné vozy. Uzavřít smlouvu plánuje na dodávku 62 vozidel Titus. To je společným produktem Tatry a francouzské společnosti Nexter Systems.


Přečtěte si: Rekordní rok českých zbrojařů. Jejich vývoz dosáhl až 20 miliard

Aero L-159

O české armádě dále čtěte:

Obrana příští rok koupí 82 obrněnců za 5,9 miliardy

Ministerstvo obrany nechá za 900 milionů opravit pandury

Servis pro Pandury obstará Strnadova Czechoslovak Group

Proč pandury zdražily o 800 milionů? Vojáci chtěli lepší balistickou ochranu

Armádě došla trpělivost. Rozvázala smlouvu se Zbrojovkou

Stropnického za neprůstřelné vesty kritizují i spolustraníci

Armáda prodá sedm helikoptér, utržit chce 175 milionů

Obrana zaplatí 210 milionů korun za české vesty Argun

Armáda zrušila nákup přileb za 95 milionů

Ministerstvo obrany nakoupí z USA balistickou ochranu za 52 milionů

Obrana příští rok koupí 82 obrněnců za 5,9 miliardy korun

Izrael dodá Česku mobilní radary za tři miliardy


Diskuze