Obhájit kariérní řád a skončit. Valachová demisi nestáhne

31. května, 16:18 - čtk
31. května, 16:18

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce obhájit kariérní řád učitelů ve Sněmovně a práci na novele dokončit. Demisi, kterou Valachová podala k dnešnímu datu kvůli kauze se sportovními dotacemi, nestahuje. O situaci bude mluvit s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

„Já svou demisi nestahuji. Chtěla bych dokončit kariérní řád,“ uvedla Valachová s tím, že s kariérním řádem spojila svou demisi. „Demisi má pan prezident, on tedy rozhoduje o jejím dalším osudu,“ dodala.

Prezident Miloš Zeman dosud neoznámil, jak bude v souvislosti s jejím odvoláním postupovat. Podle dopoledního vyjádření Sobotky by však neměl otálet, protože ministerstvo potřebuje řádné vedení, aby mohlo intenzivně jednat o rozpočtu na příští rok.

Sněmovna může vrácenou novelu projednávat nejdříve na své další schůzi, která má začít 27. června. Vrácený návrh sice musí předseda Sněmovny zařadit na program nejbližší schůze, nejdřív však deset dní poté, co ho obdrží poslanci. Na nynější schůzi, která má skončit v pátek 9. června, se to už nestihne. Podle zákona musí předseda Sněmovny novelu na program zařadit, jednací řád ale už neukládá, že ji poslanci musí také projednat.

Senát chce v rámci zavedení učitelského kariérního řádu zvýšit příplatky třídním učitelům. Měli by dostávat 3000 korun měsíčně, tedy dvojnásobek částky schválené Sněmovnou. Finančně by si měli polepšit pedagogové vykonávající některé specializované činnosti, které by ale měly být zredukovány. Horní komora o tom dnes rozhodla po více než čtyřhodinovém projednávání novely o pedagogických pracovnících. Ministryně Valachová navrhované změny odmítla vzhledem k tomu, že navýšení není finančně zajištěno.


Tisíce učitelů se bouří proti kariérnímu řádu. Čtěte více


„Návrhy by nebyly dostatečně rozpočtově kryty a způsobovaly by rozbroje v pedagogických sborech,“ uvedla ministryně. Schválení novely beze změn se jí nepovedlo prosadit o dva hlasy - pro bylo 34 přítomných senátorů. Pro zamítnutí novely hlasovalo 26 senátorů.

Kariérní řád učitelů počítá s tím, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni. Každý začínající učitel bude muset absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením ve škole, kde bude působit. Pomáhat by mu měl takzvaný uvádějící učitel za příplatek 3000 korun měsíčně, nebo 1500 korun při sníženém úvazku.

Demisi Valachové poslal na Pražský hrad Sobotka v pátek, zároveň navrhl na ministra současného náměstka Stanislava Štecha. Valachová dnes zmínila, že jí prezident čas na přemýšlení o odchodu z funkce. Rezignovat se rozhodla k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací. Svou rezignaci Valachová oznámila v době, kdy vládu odmítal opustit kvůli podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií bývalý vicepremiér Andrej Babiš (ANO).

Zeman: Valachovou odvolám za 10 dnů
Kateřina Valachová má podle prezidenta Miloše Zemana čas si rozmyslet svou demisi do 10. června, kdy se prezident vrací z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu. Pokud si svůj odchod z vlády do té doby nerozmyslí, Zeman ji odvolá a na její místo jmenuje Stanislava Štecha. Zeman zopakoval, že považuje za nesmysl, aby se měnili ministři několik měsíců před volbami.

Zeman se s Valachovou setkal v neděli. Snažil se ji přemluvit, aby demisi stáhla. „Řekl jsem jí, že samozřejmě jí dávám určitý čas, aby si promyslela svoji demisi, protože také mohla být učiněna v náhlém hnutí mysli, a vždycky je dobré se zamyslet a přemýšlet,“ uvedl Zeman. Dodal, že pokud si to nerozmyslí do jeho návratu z Vietnamu a Kazachstánu, kam odjíždí na státní návštěvu a pracovní cestu 5. a vrací se 10. června, odvolá ji.

Dále čtěte:

Vláda uvolnila na odměny učitelů 404 milionů. Rozdělí si je od nového školního roku

Sportovci a učitelé vás podporují, řekl Zeman Valachové. Ta počítá s demisí

Valachovou nahradí Štech, oznámil Sobotka. Zástupci škol kandidáta chválí


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít