Nový čínský vir napadl 250 milionů počítačů, postihl i Čechy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nový čínský vir napadl 250 milionů počítačů, postihl i Čechy

, čtk,
Nový čínský vir napadl 250 milionů počítačů, postihl i Čechy
Zdroj: Profimedia.cz

Na internetu se rychle rozšířil škodlivý program Fireball původem z Číny, který nakazil na celém světě 250 milionů počítačů. V České republice hrozba infikovala přes 18 procent organizací a firem. Uvedla to dnes antivirová firma Check Point, která hrozbu odhalila.

Fireball v počítači oběti přebírá kontrolu nad webovými prohlížeči a ovládá je. Má schopnost spouštět jakýkoli kód na infikovaných počítačích a stahovat jakýkoli soubor nebo škodlivý program. Zároveň dokáže převzít kontrolu a manipulovat s webovým provozem pro generování zisků z reklamy.

Za celou operací stojí digitální marketingová agentura Rafotech se sídlem v Pekingu, uvedl Check Point. Rafotech používá Fireball k manipulaci webových prohlížečů a změnám výchozích vyhledávačů a domovských stránek na falešné vyhledávače, které jednoduše přesměrují dotazy na yahoo.com nebo Google.com.


Přečtěte si také o ruském zloději:

Syn ruského poslance dostal v USA 27 let. Byl unesen, stěžují si Rusové

Hacker, ilustrační snímek


Falešné vyhledávače také sbírají osobní informace o uživatelích. Fireball může mimo jiné špehovat oběti, instalovat nové škodlivé programy nebo spouštět škodlivé kódy na infikovaných počítačích, což vytváří masivní bezpečnostní chybu v postižených strojích a sítích.

Nejvíce počítačů hrozba infikovala v Indii, kde bylo nakaženo deset procent všech PC, a v Brazílii, kde nákaza dosáhla 9,6 procenta.

Přečtěte si také:

Přijde kybernetický megaútok: internet vyřadí na celý den a trhy se zhroutí

Údajný hacker Nikulin nechce být vydán ani do Ruska

Ruský hacker do USA zatím vydán nebude. Soud jednání odročil