Nový blok v Dukovanech může být díky novele o 3 roky dřív, tvrdí Sobotka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nový blok v Dukovanech může být díky novele o 3 roky dřív, tvrdí Sobotka

, čtk,
Nový blok v Dukovanech může být díky novele o 3 roky dřív, tvrdí Sobotka
Zdroj: ČTK

Prosazení pozměňovacího návrhu u novely stavebního zákona, kterou se nyní zabývá Poslanecká sněmovna, by mohlo zkrátit přípravu výstavby nového jaderného bloku v jaderné elektrárně Dukovany o tři roky, uvedl po jednání s vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem premiér Bohuslav Sobotka. Výstavba by mohla začít v roce 2025 a skončit zhruba o deset let později. Jeden blok by měl stát řádově přes 100 miliard korun.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v České republice. Rozhodnutí o výstavbě brzdí rozhodnutí o způsobu financování projektu. Sobotka dnes řekl, že je důležité, aby pracovní skupina vedená ministerstvem financí přišla s variantami financování.

Sobotka uvedl, že vláda trvá na tom, že nebude dávat žádnému soukromému subjektu, který by měl o stavbu zájem, garance na výkupní ceny elektřiny. Štuller míní, že bez určitého zapojení státu si lze projekt jen těžko představit. „Úloha státu nemusí být až tak zřetelná a přímočará, také to vyplývá z konzultací, které jsme měli s potenciálními dodavateli,“ řekl novinářům. Zájemci podle něj nepotřebují nutně garance, ale jistotu, že projekt je prioritní a stát zasáhne, kdyby to bylo nutné.


Stavbu jaderných elektráren brzdí šéfové a akcionáři ČEZ. Čtěte více:

 Jaderná elektrárna Temelín


V novele stavebního zákona, kterou se zabývají poslanci, je podle Sobotky možné prostřednictvím pozměňovacího návrhu zajistit, že se přípravy zkrátí. „Pokud by se podařilo tento návrh prosadit, tak si myslím, že se podaří dosáhnout zkrácení zhruba o tři roky. Výstavba by mohla být zahájena kolem roku 2025, smlouva by měla být uzavřena kolem roku 2022,“ uvedl. Přeje si maximálně využít čas do voleb.

Dostavba Dukovan je jednou z priorit, kterým se chce Sobotka věnovat během svého dočasného působení v čele ministerstva průmyslu a obchodu. Resort řídí po odvolání Jana Mládka, který čelil kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Sobotka nebyl spokojen s tím, jak Mládek problematiku řešil. Nového ministra plánuje Sobotka prezidentovi navrhnout po sjezdu sociální demokracie, který začne v pátek.

Přečtěte si také:

Seznamte se: 3 klíčoví experti, kteří Česku vyberou jaderné reaktory

Studna energie. Výzkumníci z Řeže chtějí uspět s vlastním reaktorem IV. generace

ČEZ bude po Škodě JS chtít další peníze kvůli Dukovanům


Ohodnoťte tento článek
Diskuze