Nové spojenectví. TOP 09 a ODS půjdou spolu do krajských voleb - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nové spojenectví. TOP 09 a ODS půjdou spolu do krajských voleb

,
Nové spojenectví. TOP 09 a ODS půjdou spolu do krajských voleb
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

ODS půjde do voleb na jedné kandidátce s TOP 09 v Plzeňském a zřejmě i v Pardubickém a Moravskoslezském kraji.

Doby, kdy ODS a TOP 09 byly největšími rivaly na české pravicové scéně, jsou zapomenuty. Teď se obě strany významně sbližují. Pro podzimní krajské volby už se dohodly na společné kandidátce v Plzeňském kraji a nejpozději do poloviny března by měly odsouhlasit také společný postup v Pardubickém a Moravskoslezském kraji. TOP 09 tak za ODS vyměnila svého tradičního partnera Starosty a nezávislé (STAN), který si v mnoha krajích vybral jiné spojence.

Lídrem koaliční kandidátky v Plzeňském kraji bude poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová (ODS). TOP 09 na společné kandidátce pojmenované „ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů“ obsadí třetí místo, kde nasadí svého lídra Richarda Piknera.


Volební průzkum: ANO jasně vede, ODS předstihla Piráty

Předseda ODS Petr Fiala

V Pardubickém kraji jednání o společné kandidátce stále probíhají. „S TOP 09 jsme zatím došli nejdál. Bylo by to vůbec poprvé, pokud bychom tady do krajských voleb kandidovali s někým společně,“ řekl předseda krajské ODS Radim Jirout. Pardubická TOP 09 by mohla společnou kandidátku s ODS schválit už toto úterý.

I v Moravskoslezském kraji je ODS pro TOP 09 nejpřirozenějším partnerem pro předvolební koalici. „Pracujeme s variantou spolupráce s ODS i s menšími stranami,“ říká předseda moravskoslezské TOP 09 Martin Packa. O tom, zda se ODS a TOP 09 na severu Moravy dohodnou, se rozhodne nejpozději na začátku března.

V Ostravě už má spolupráce ODS a TOP 09 svou tradici. V předloňských komunálních volbách tady obě strany nasadily společného kandidáta na primátora města Zdeňka Nytru.