Nová koncepce veřejné správy. Vnitro chce obce bez zastupitelstev slučovat s jinými - Euro.cz

Přihlášení

Nová koncepce veřejné správy. Vnitro chce obce bez zastupitelstev slučovat s jinými

, čtk,
Nová koncepce veřejné správy. Vnitro chce obce bez zastupitelstev slučovat s jinými
Zdroj: čtk

Ministerstvo vnitra plánuje rušit obce, kde lidé dlouhodobě nechtějí kandidovat do zastupitelstva, nedaří se tam sestavit kandidátky a vedení obce se musí ujmout správce vybraný ministerstvem. Úřad by chtěl v takovém případě obec sloučit s jinou.

Mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu, že úřad nepočítá s významnou redukcí počtu obcí nebo s jejich plošným slučováním. „Mohlo by jít především o obce, kterým se z nějakých důvodů nedaří sestavit žádnou kandidátní listinu pro termín řádných komunálních voleb. Dlouhodobé řešení přes správce obce nelze považovat za systematické,“ uvedl.

Se slučováním obcí souhlasil podle webu iRozhlas.cz Svaz měst a obcí. Proti je naopak Sdružení místních samospráv, podle něhož by měl stát hledat jiné řešení. Například snížit počet zastupitelů tam, kde se nedaří naplnit kandidátky.

Zájem lidí kandidovat v komunálních volbách se dlouhodobě snižuje. V roce 2018 se o místa obecních zastupitelů hlásilo 216 tisíc zájemců, o čtyři roky dříve jich bylo o 17 tisíc víc.

Přečtěte si: Komentář: Kde vzít na předvolební guláš
Pavel Páral

Čtěte také:

Volební model: ANO se vrátilo nad 30 procent, polepšili si i Piráti a ODS

Z představitelů stran lidé nejvíc věří Babišovi, nejméně Okamurovi, vyplývá z průzkumu

Průzkum: ANO stále vede, preference mu ale klesají. Piráti se dotahují

Volební model: ANO si v září polepšilo, Piráti i ODS mírně oslabili