Nová bašta ČSSD. Sociální demokracii zachraňují pražští vysokoškoláci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nová bašta ČSSD. Sociální demokracii zachraňují pražští vysokoškoláci

,
Nová bašta ČSSD. Sociální demokracii zachraňují pražští vysokoškoláci
Zdroj: CNC / Jakub Poláček/Profimedia.cz

Ze současné bídy vládní ČSSD se vynořuje překvapivé zjištění. Z posledních průzkumů agentury Kantar vyplynulo, že stranu nově drží na pěti procentech v preferencích vysokoškoláci z Prahy.

ČSSD přitom v minulosti vždy spoléhala spíše na méně vzdělané voliče z venkova. Poté co jí tyto skupiny obyvatel přetáhlo hnutí ANO, zbyli sociálním demokratům v největší míře právě takzvaní velkoměstští levicoví liberálové. U nich dosahuje strana až sedmi procent, zatímco u voličů ze středně velkých měst pouze pěti procent.

Z průzkumu Kantaru dále vyplývá, že voliči ČSSD zároveň patří mezi ty nejvíce spokojené se současnou politickou situací, a to hned po voličích hnutí ANO.

Sociální demokracie má ale stále problém přitáhnout mladší voliče. Ve skupině prvovoličů dosahuje pouhých dvou procent hlasů. Na rozdíl od Pirátů, kteří by v této věkové skupině s přehledem vyhráli s 32procentní podporou. Piráti také nově zcela ovládají Prahu. Oproti loňskému roku si polepšili o tři procentní body a v hlavním městě by vyhráli se ziskem 26,5 procenta hlasů. Ještě donedávna silná ODS by spadla na 17,5 procenta a hnutí ANO by získalo jen 16 procent.

Nová bašta ČSSD. Sociální demokracii zachraňují pražští vysokoškoláci
3.7 (73.85%) 13 hlasování
Diskuze