Nixonův drogový přešlap za bilion dolarů

Lubomír Heger 05. května 2016, 06:00  -  Lubomír Heger
05. května 2016, 06:00

Válkou proti drogám útočil Richard Nixon na své odpůrce – levici a černochy, tvrdí americký autor Dan Baum. Nedávno se sešlo Valné shromáždění OSN, aby jednalo o nové strategii proti drogám. Stalo se tak po 18 letech - tenkrát se jednalo pod ambiciózním heslem Svět bez drog – dokážeme to!

Krásný nový svět bez drog měl podle tehdejších představ nastat už v roce 2008. Letos byly účastnické státy více při zemi. Klíčovými slovy schůzky byly dekriminalizace a prevence. Pěstitelské země jsou už půlstoletí permanentně na pokraji občanské války a spotřebitelské země mají přeplněná vězení. Barack Obama před odchodem do politického důchodu zahájil svou poslední reformu, kterou je přesměrování protidrogové politiky k prevenci a léčbě. A začínají s ním souznít i někteří republikáni, třeba texaský guvernér Rick Perry.

Přečtěte si o „lidové“ droze z Latinské Ameriky:

Halucinogenní byznys? Sjíždět se ayahuaskou je v módě

Tristní bilance

Dosavadních 45 let války proti drogám (War on Drugs) má tristní bilanci. Celý svět za ni v posledních letech utrácel kolem 100 miliard dolarů ročně, přičemž jen USA od roku 1971 investovaly přes bilion. A výsledek? Spotřeba buď stagnuje, anebo dokonce roste, cena heroinu i kokainu klesá – z přibližně dvou tisíc dolarů za gram v 80. letech spadla v poslední dekádě na desetinu – zatímco drogové kartely si každý rok ukrojí až procento světového HDP.

Pokud připustíme, že obchod s drogami je skutečný obchod, cenu „komodity“, již koncový zákazník zaplatí, neurčuje jen poptávka a nabídka. Odráží hlavně míru rizika, které jednotlivým článkům distribuční sítě hrozí ze strany represivních orgánů. Nejmenší podíl na zisku má pěstitel – za kilogram opia dostane afghánský pěstitel máku 125 dolarů.

Drogy v číslech
300 MILIARD USD Zhruba tolik utratí za svou vášeň ročně všichni konzumenti drog na světě.
250 MILIARD USD Zhruba za tolik se prodá na celém světě každý rok alkoholu.
1% Tolika procenty se podílel obchod s drogami na celosvětovém HDP v roce 2003.
6,5 TISÍCE TUN Tolik ročně svět spotřebuje (4900 tun heroinu, 1100 tun kokainu a 500 tun
syntetických drog).
50 MILIARD USD Tolik věnují USA na všechny protidrogové programy za rok.
121 MILIARD USD Tolik stálo uvěznění 37 milionů Američanů za drogové delikty.
450 MILIARD USD Tolik stál jejich pobyt ve vězení – asi 10 milionů sedělo za užívání marihuany.
1000 MILIARD USD Tolik stál protidrogový program USA od 70. let celkem.

Zdroj: AP

V Pákistánu má kilogram heroinu cenu už 30 tisíc a ve střední Evropě 50 tisíc. Než zásilka doputuje do USA, její cena vzroste ještě čtyřikrát, takže za kilogram heroinu lze pořídit nejluxusnější model Rolls­Royce.

Cynicky řečeno, s každou utracenou miliardou ze státního rozpočtu stoupne příjem překupníků o dvě až tři miliardy. Tento od počátku vadný systém se zrodil v hlavách několika poradců amerického prezidenta počátkem 70. let. Podle autora knihy o protidrogové politice Dana Bauma ale tenkrát o zdraví Američanů vlastně vůbec nešlo.

Opium - podíl na světové spotřebě (v %)
Západní a střední Evropa 6
Východní a jihovýchodní Evropa 11
Severní Amerika 8
Střední Amerika 2
Jižní Amerika 1
Afrika 15
Blízký Východ 17
Dálný Východ 41
Oceánie 2
Kokain - podíl na světové spotřebě (v %)
Západní a střední Evropa 20
Východní a jihovýchodní Evropa 3
Severní Amerika 28
Střední Amerika 1
Jižní Amerika 12
Afrika 22
Blízký Východ 3
Dálný Východ 8
Oceánie -
Syntetické drogy - podíl na světové spotřebě (v %)
Západní a střední Evropa 6
Východní a jihovýchodní Evropa 3
Severní Amerika 8
Střední Amerika -
Jižní Amerika 3
Afrika 11
Blízký Východ 5
Dálný Východ 61
Oceánie 2

Zdroj: Around The World: An Atlas For Today, Die Zeit, Business Insider

Pojďme je kriminalizovat

Když Richard Nixon v roce 1971 vyhlašoval válku proti drogám, pronesl před Kongresem tato slova: „Jestli drogovou hrozbu včas nezničíme, tak ona časem zničí nás. Tuto alternativu nehodlám akceptovat.“ Ale šlo mu vážně o drogy?

Baum se dle svého dobrozdání, které poprvé sepsal v dubnovém vydání měsíčníku Harper’s Magazine, v roce 1994 sešel během práce na knize s někdejším Nixonovým poradcem Johnem Ehrlichmanem, který si odseděl rok a půl ve vězení za Watergate, aby se ho zeptal na přípravu tehdejší legislativy. Ehrlichman prý působil dojmem člověka, který už nemá co ztratit. Jeho odpověď Baumovi vyrazila dech: „Nixon měl před zvolením v roce 1968 a po zbytek úřadování dva nepřítele – protiválečnou levici a černošské obyvatelstvo. Rozumíte, co říkám? Věděli jsme, že být černý nebo proti válce není nezákonné. Kdyby se nám ale podařilo v podvědomí veřejnosti automaticky hippies spojit s marihuanou a černochy s heroinem, mohli jsme obě skupiny kriminalizovat. Uvěznit jejich vůdce, prohledat jim domovy, narušit jejich schůze a pošpinit je každý den ve večerních zprávách. Jestli jsme věděli, že lžeme ohledně drog? Jistěže věděli.“

Ehrlichman zemřel v roce 1999 a jeho výpověď už nelze ověřit. Po nedávném otevření archivů FBI o pronásledování protiválečné levice je ale zřejmé, že Nixon byl něčeho podobného minimálně schopný. Jestli se Baumovo tvrzení zakládá z poloviny na pravdě, půl století trvající válka proti drogám, která vytvořila nové ma? ánské struktury a naplnila věznice miliony uživatelů drog, se zrodila z obyčejného vyřizování účtů jednoho legálního „narkomana“ – Nixon prý kombinoval alkohol s anxiolytiky a antidepresivy – s mnoha nelegálními.

Kolik stojí drogy (dolarů za gram)
Heroin Kokain Pervitin
Nový Zéland 720 180 570
Japonsko 680 270 -
Austrálie 500 300 640
Švédsko 280 110 25
USA 200 50 -
Rakousko 100 100 17
Itálie 80 90 -
Čína 70 110 73
Británie 60 70 90
Polsko 52 50 -
ČR 52 110 20
Německo 48 80 90
Turecko 30 80 -
Izrael 28 80 -
Černá Hora 24 110 -
Írán 20 130 -
Kolumbie 20 4 -
Venezuela 12 10 -
Indie 11 - -
Kambodža 5 - 2
Pákistán 3 120 -
Afghánistán 2 - 100

Drug Report, OSN

Populární mýty o drogách
VŠICHNI V 60. LETECH KOUŘILI TRÁVU Podle průzkumu Gallupova ústavu z roku 1969 pouze čtyři procenta Američanů vyzkoušela marihuanu a třetina ani neznala její účinky. V západní Evropě mohla být čísla podobná, ve východní ještě nižší.
CHŮVA NA LSD DALA DÍTĚ DO TROUBY Fáma z 60. let, několikrát vyvrácena. V roce 2009 se o něco takového pokusil muž z Ohia, než jej zadržela manželka. Jednal zřejmě pod vlivem této legendy a nepožil LSD, nýbrž fencyklidin. Mýty o skákání z okna „na tripu“ byly rovněž vyvráceny.
LSD V BANÁNOVÉ SLUPCE Legenda pocházející zřejmě z písně Mellow Yellow z roku 1966 od Donovana. Ta ovšem ve skutečnosti pojednávala o hepatitidě.
HEROINEM SE LZE SNADNO PŘEDÁVKOVAT U opiátů dochází k předávkování zřídka. Když už nastane úmrtí, nejčastěji se jedná o kombinaci heroinu se sedativy a alkoholem. Jakékoli předávkování lze během několika minut zvrátit aplikací Naloxonu.
ZDROGOVANÝ MUŽ SI ROZŘEZAL TVÁŘ A NAKRMIL JÍ PSA Podle populárního mýtu, který pronikl i do literatury (třeba Hannibal), si muž po požití nespecifikované drogy rozřezal tvář na plátky, včetně očí, a nakrmil jí svého psa. Takový případ opravdu zaznamenal newyorský detektiv Vernon J. Geberth, který jej popsal v knize Practical Homicide Investigation z roku 1983. Muž zřejmě požil PCP (fencyklidin).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Auta
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta…
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při sprintu potrápí Porsche, RS 5 a další
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Technologie
Jak je to s opravami chyby Spectre. Aktualizace mikrokódu, operačního systému a důsledky
Letí na vás raketa! Chyba operátora poplašného softwaru způsobila na Havaji paniku
Cnews FM: Prodali byste svou digitálně vlastněnou hru? Robot Cache to umožní [podcast]
Restarty po opravách díry Spectre se týkají i dalších CPU Intel, problém s AMD vyřešen
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
Hry pro příležitostné hráče