Nikdo ho nemá rád, útočí Clintonová na Sanderse. Kandidát na prezidenta USA se obrnil mlčením - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nikdo ho nemá rád, útočí Clintonová na Sanderse. Kandidát na prezidenta USA se obrnil mlčením

,

Bernie Sanders se v posledních dnech ocitl pod tlakem současné i bývalé protikandidátky na funkci prezidenta USA. Po Elizabeth Warrenové na něj zaútočila i Hillary Clintonová. Sanderse označila za kariérního politika, kterého v Kongresu nemá nikdo rád. Jeden z favoritů v současném poli kandidátů Demokratické strany mlčí a vyzývá k tomu i členy své kampaně. Nechce se nechat zatáhnout do války slov.

Clintonová kandidovala na prezidentku USA v roce 2016. V primárkách nejprve porazila právě Sanderse, v boji o Bílý dům ale posléze prohrála s Donaldem Trumpem. Na adresu svého spolustraníka se teď nebývale ostře vyjádřila v dokumentu Hillary z produkce streamovací služby Hulu.

„Roky byl v Kongresu. Podporoval ho jeden senátor. Nikdo ho nemá rád, nikdo s ním nechce pracovat, nic nedokázal dotáhnout. Byl to kariérní politik,“ opřela se Clintonová do Bernieho Sanderse. „Všechno jsou to jen nesmysly a je mi líto, že se do toho lidé nechali zatáhnout.“


Bloomberg proti všem. Bojí se debat a kandidaturu si chce koupit, útočí na něj rivalové

 Kandidát na prezidenta USA Michael Bloomberg


V novém rozhovoru pro web Hollywood Reporter Clintonová potvrdila, že si za těmito výroky stále stojí a z útočného stylu – často zaměřeného na ženy – obvinila celou Sandersovu kampaň a jeho podporovatele. Právě někteří jeho skalní příznivci při minulých volbách vyznávali heslo „Bernie, nebo nic“ (Bernie or Bust) a odmítali dát hlas Clintonové, čímž pomohli Trumpovi ke zvolení. Clintonová nyní zároveň odmítla potvrdit, že by Sanderse podpořila, pokud by získal nominaci Demokratické strany. Později ale na twitteru uvedla, že proti Trumpovi podpoří jakéhokoliv kandidáta.

Sanders se sporům a slovním výměnám s protikandidáty běžně nevyhýbá, teď však zvolil taktiku mlčení a Clintonové přes média nic nevzkázal. Podle webu Politico zaúkolovalo vedení Sandersovy kampaně členy, aby následovali jeho příkladu a na toto téma mlčeli. Sandersův štáb zároveň vyzval příznivce, aby na sociálních sítích neútočili na Clintonovou, ale spíše se zapojili do kampaně jako dobrovolníci.

Kdo by měl být kandidátem Demokratů v boji o Bílý dům?

Na Clintonovou alespoň zaútočil politický poradce Jonathan Tasini, autor knihy The Essential Bernie Sanders and His Vision for America. „Někdo méně zapšklý a méně do sebe zahleděný by se podíval na svou ostudnou volební porážku a poděkoval by bývalému soupeři z primárek, který udělal opravdu hodně, aby ho podpořil,“ řekl Tasini webu Politico. „Bernie se jako obvykle nenechal do tohoto nesmyslu zatáhnout a soustředí se na důležitá témata, momentálně hlavně impeachment (na Trumpa). Čím více Clintonová mluví, tím méně to lidi zajímá. Myslím, že to bude mít minimální vliv na volby,“ dodal.

Sanders zvolil podobnou strategii i při nedávném sporu s protikandidátkou Elizabeth Warrenovou. Ta ho v debatě obvinila z toho, že jí v roce 2018 při soukromém rozhovoru řekl, že žena nemá šanci porazit Donalda Trumpa. Sanders to před televizními kamerami popřel. Spor ale pokračoval i po konci debaty. Warrenová odmítla Sandersovi podat ruku a zeptala se ho, zda ji právě v televizi nazval lhářkou. Sanders se nejprve ohradil a přešel do protiútoku, v půli věty se ale zarazil a Warrenové řekl, že se na toto téma pobaví později.

Přečtěte si profily kandidátů Demokratické strany:

Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy

 Kandidát na prezidenta USA Joe Biden


Bernie Sanders: věčně druhý?

 Kandidát na prezidenta USA Bernie Sanders


Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka

 Kandidátka na prezidentku USA Elizabeth Warrenová


Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?

 Kandidát na prezidenta USA Michael Bloomberg


Pete Buttigieg: mluvčí mileniálů, který dokáže oslovit dárce

 Kandidát na prezidenta USA Pete Buttigieg


Tulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku

 Kandidátka na prezidentku USA Tulsi Gabbardová


Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny

 Kandidátka na prezidentku USA Amy Klobucharová