Newyorský realitní šok. Starosta de Blasio se rozhodl pro radikální tah - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Newyorský realitní šok. Starosta de Blasio se rozhodl pro radikální tah

,
Newyorský realitní šok. Starosta de Blasio se rozhodl pro radikální tah
Zdroj: Shutterstock

Radnice New Yorku sáhla v boji s rostoucími nájmy k netradičnímu tahu. Zakázala provize pro makléře. Výsledkem je chaos.

Když Bill de Blasio loni v září prozřel a přiznal, že nemá žádnou šanci získat nominaci Demokratické strany na prezidentskou kandidaturu, prohlásil odhodlaně, že bude dál „celou svou bytostí bojovat za progresivní hodnoty“. Na takovou řeč jsme od neúspěšných uchazečů o moc zvyklí - s tím rozdílem, že de Blasio má coby starosta New Yorku i po prezidentském neúspěchu moci dost. Protože však o ni zanedlouho přijde (napřesrok bude ze zákona muset radnici opustit), hodlá se do dějin svého města zapsat, jak to jde, dokud to jde.

Pro svůj boj si vybral prostor, jenž je v New Yorku středobodem sporu mezi více a méně majetnými Newyorčany od konce druhé světové války — nájemné.

Na rozdíl od většiny území Spojených států, kde není nouze o místo, je New York (a především Manhattan, nejbohatší z pěti tamních okresů a výkladní skříň města) ostře geograficky vymezen. Když se zde po válce začali usazovat vojáci, hledali pro své mladé rodiny bydlení; ceny nájmů šly logicky nahoru. Od těch dob má New York nejsložitěji regulované nájemné v celé zemi. A navzdory tomu je s výjimkou San Franciska nejdražším místem, kde lze v USA bydlet.


Newyorský paradox. Ubytovny jsou obsazené, luxusní apartmány prázdné

\"\"
Prázdný Manhattan - ilustrační foto

Tu máš vyhlášku

V úterý čtvrtého února de Blasio vytáhl z rukávu…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?