„Nevím, kdy lžete!” Obrana to schytala od poslanců - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Nevím, kdy lžete!” Obrana to schytala od poslanců

,
„Nevím, kdy lžete!” Obrana to schytala od poslanců

Sněmovní výbor pro obranu se tvrdě opřel do ministra Lubomíra Metnara (za ANO) a jeho náměstka Filipa Říhy. Kvůli stále nejasné zakázce na pasivní radary Vera NG za 1,5 miliardy.

„Nevím, kdy lžete a kdy nelžete,“ obořil se poslanec Pavel Růžička (ANO) na náměstka Říhu. A v nezvykle ostrém tónu pokračoval: „Pro mě jako koaličního poslance je hrozné to, že si myslím, že opoziční poslanci mají pravdu, že jste nám to neřekli.“

Důvodem vyostřené středeční diskuze, kde se Metnarovi a jeho náměstkovi pro vyzbrojování postavilo několik členů branného výboru, byly kontroverze ohledně ceny nákupu dvou radarových systémů DPET. Poslancům vadí, že je resort neinformoval o razantní navýšení ceny kontraktu - z původně oznámených 780 milionů na 1,5 miliardy, a že zdražení nevysvětlil.


Glosa: Půlmiliarda sem, půlmiliarda tam. Obrana se v nákupu radarů sekla o 720 milionů

\"Radar

„Voláme po tom, aby se s námi jednalo férově a měli jsme dostatek informací, což se bohužel neděje,“ kritizoval ministerstvo i Jan Bartošek (KDU-ČSL). Šéfka výboru Jana Černochová (ODS) si zase myslí, že není bežné, aby resort do 31. března 2020, tedy měsíc a půl po podpisu nákupu, zaplatil na zálohách 454 milionů, tedy téměř třetinu celé hodnoty obchodu.

Jak Metnar, tak Říha i náčelník generálního štábu Aleš Opata však kontrakt i jeho průběh hájí. „Je to výrazný krok k modernizaci armády, v této oblasti budeme vůdčí zemí nejen v NATO, ale i v evropském…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?