Němečtí sociální demokraté ožívají, náskok CDU stáhli na polovinu - Euro.cz

Přihlášení

Němečtí sociální demokraté ožívají, náskok CDU stáhli na polovinu

, čtk,
Němečtí sociální demokraté ožívají, náskok CDU stáhli na polovinu
Zdroj: čtk

Německá sociální demokracie po nominaci bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze na kancléře posiluje v průzkumech veřejného mínění. V aktuálním průzkumu agentury Insa pro deník Bild si polepšila dokonce o pět bodů a dostala se na 26 procent, což je nejvíce od srpna 2014.

Schulz se stal kandidátem SPD na kancléře nečekaně, poté co minulý týden předseda strany a vicekancléř Sigmar Gabriel oznámil, že se o post na čele vlády ucházet nebude. Nominace Schulze, který se v březnu stane také předsedou SPD, podle pozorovatelů sociálním demokratům, z nichž už se někteří pomalu smiřovali s další volební porážkou, nalila novou krev do žil. Projevuje se to ve větším nadšení straníků pro nadcházející volební kampaň, stoupajícím počtu zájemců o členství v SPD i rostoucích preferencích.

Martin Schulz (61)
Předsedou EP byl od ledna 2012 do letošního ledna; v červnu 2014 rezignoval, funkce se pak do 1. července 2014 ujal první místopředseda EP Gianni Pittella, na první schůzi nově zvoleného parlamentu byl pak Schulz znovuzvolen do jeho čela.
Předtím od července 2004 šéfoval druhé nejsilnější frakci v EP – Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D, dříve Strana evropských socialistů, PES).
Europoslancem je od roku 1994. Působil v podvýboru pro lidská práva a poté v letech 1996 až 2000 ve výboru pro občanské svobody. Od roku 2000 čtyři roky předsedal skupině Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) v EP.

Největším konkurentem sociálních demokratů zůstává podle aktuálního průzkumu nadále konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která si přišla na 32,5 procenta. Rozdíl mezi oběma stranami, který nyní činí 6,5 procenta, je ale zhruba poloviční oproti průzkumům z doby ještě před dvěma nebo třemi týdny.

Do Spolkového sněmu by se v zářijových volbách měli dostat ještě Alternativa pro Německo (AfD) se 13 procenty (ztráta 1,5 bodu), Levice s 10,5 procenta (ztráta 0,5 bodu), Zelení se 7,5 procenta (ztráta jednoho bodu) a svobodní demokraté (FDP) se 6,5 procenta (ztráta jednoho bodu).

V přímé volbě by byly šance Schulze a Merkelové vyrovnané:

Remíza: Merkelovou i Schulze by v přímé volbě volilo stejně lidí

Martin Schulz bude kandidátem sociální demokracie na kancléře