Německo jde do boje s islamismem. Na prevenci dá 100 milionů eur - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Německo jde do boje s islamismem. Na prevenci dá 100 milionů eur

,
Německo jde do boje s islamismem. Na prevenci dá 100 milionů eur
Zdroj: Profimedia.cz

Německo vyráží do boje za prevenci islamistické radikalizace. V rámci národního prevenčního programu na tyto účely investuje 100 milionů eur. Nová ministryně pro rodinu Katarina Barleyová zároveň odmítla požadavek na zvýšení dohledu nad osobami, které mohou být součástí islamistických skupin.

Německé ministerstvo pro rodinu si nechalo vypracovat zprávu, ze které vyplynulo, že boj s radikalizací zatím není navzdory investicím příliš efektivní. „Nesmíme čekat, až se mladí lidé zradikalizují,“ vyhlásila Barleyová, která byla do funkce jmenována na začátku června. „Bezpečnost a prevence musí jít ruku v ruce,“ dodala.

Nová ministryně pro rodinu se kvůli zefektivnění boje proti radikalizaci hodlá zaměřit na konkrétní riziková místa, například školy, internet nebo vězení. Pro národní prevenční program na příští rok si už konkrétně na islamistickou radikalizaci vyčlenila 100 milionů eur. Některé z těchto prostředků půjdou přímo na podporu muslimských komunit. „Každé euro, které investujeme, je dobře utracené, protože slouží k bezpečnosti,“ okomentovala Berleyová výdaje.

V rámci boje s islamistickou radikalizací už v červnu padl požadavek, který by usnadnil dohled nad menšinami, u nichž je podezření na napojení na islamistické skupiny. „Tyto menšiny už spáchaly několik vážných násilných činů, se kterými se Německo následně muselo vypořádat,“ okomentoval návrh bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.


Přečtěte si o změně politiky hnutí Hamás:

Esej: Hnutí Hamás 2.0

 Zebra podezřele podobná mezkovi


Barleyová však takový požadavek odmítá a označila jej za špatný přístup. Trvá na tom, aby se místo toho vyvinuly snahy o ochranu dětí před sklouznutím k násilné radikalizaci. Německá vládní koalice už dříve snížila věk pro možnost sledování tajnými službami z 16 na 14 let.

Společně s programem na prevenci radikalizace představila Barleyová národní akční plán proti rasismu, na kterém spolupracovalo ještě ministerstvo vnitra a parlament. Jeho účelem je „stanovit jasné hranice bez ohledu na výskyt diskriminace, ať už ve volném čase, online, nebo na pracovišti,“ řekla ministryně. Na základě koaliční dohody byl rozšířen o témata homosexuality a transfobie. Podle opozice je však příliš obecný a neobsahuje konkrétní návrhy.

Dále čtěte:

Konec dlouhých vousů: Čína zavádí opatření proti muslimům

Zuckerberg chce „globálně odpovědnější“ Facebook. Věří mu to ještě někdo?

Evropská unie bude financovat africkou protiteroristickou jednotku