Německo dá osm miliard třem africkým zemím. Odmění je za reformy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Německo dá osm miliard třem africkým zemím. Odmění je za reformy

, čtk,
Německo dá osm miliard třem africkým zemím. Odmění je za reformy
Zdroj: Profimedia.cz

Německo dá letos navíc 300 milionů eur (7,9 miliardy korun) na rozvojovou pomoc třem africkým zemím, které podle něj výrazně pokročily v reformách. Tunisko, Ghana a Pobřeží Slonoviny by peníze podle ministra pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerda Müllera (CSU) měly využít hlavně k financování vzdělání a programů zaměstnanosti. K větší pomoci a zejména rozsáhlejším investicím do afrických zemí dnes v Berlíně vyzvala kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Podpora trojici zemí je svým způsobem odměnou za jejich připravenost k reformám, dodržování lidských práv, boj proti korupci a prosazování vlády práva. Do budoucna by k těmto státům mohly podle Müllera přibýt i další, když splní obdobná kritéria. Ministr také poznamenal, že nestačí jen rozvojová pomoc a soukromé investice do afrických zemí, je podle něj také potřeba Africe nabídnout spravedlivé obchodní podmínky.

Merkelová dnes na zahájení summitu s africkými zeměmi v rámci německého předsednictví G20 vyjádřila přesvědčení, že je nutné, aby prospěch z globalizace měly všechny části světa. Hospodářský rozvoj v Africe je podle ní také cestou, jak zabránit masové migraci a bojovat proti převaděčům.

Afrika a ekonomické vztahy s ní jsou jedním z klíčových témat německého předsednictví zemím G20. Jednat se o nich bude i na summitu, který se uskuteční 7. a 8. července v severoněmeckém Hamburku.

Dále čtěte:

Privátní kapitál vrátil Pobřeží slonoviny do čela Afriky

Kokain místo kakaa. Padající ceny bobů nutí farmáře přejít na koku