Německá vláda by ráda omezila přídavky na děti cizinců - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Německá vláda by ráda omezila přídavky na děti cizinců

, čtk,
Německá vláda by ráda omezila přídavky na děti cizinců
Zdroj: Petr Horký

Německá vláda souhlasila se záměrem výrazně omezit přídavky na děti pro cizince ze zemí Evropské unie, kteří v Německu pracují, ale jejichž rodina žije ve vlasti, kde jsou nižší životní náklady. Konkrétní návrh zákona ale zatím kabinet nechystá, protože je nejprve potřeba změnit legislativu Evropské unie.

Děti všech občanů unie, kteří pracují ve spolkové republice, mají zatím nárok na měsíční přídavek 192 eur (5126 korun), a to nejméně do věku 18 let. Od třetího dítěte se navíc výše přídavku o něco zvyšuje.

Přídavky podle únorových čísel pobírá i 184.655 cizinců, jejichž děti ale v Německu nežijí. A právě to se ministru financí Wolfgang Schäublemu a po dnešním hlasování také celé německé vládě nelíbí. Do budoucna chce kabinet přídavek v takových případech přizpůsobit skutečným nákladům v zemi původu. V případě Poláků, jichž se to týká nejčastěji (86.987 případů), by se měsíční přídavek na dítě snížil na 97 eur (2590 korun).


Dětská chudoba je v Německu na vzestupu. Čtěte:

V bohatém Německu žijí dva miliony chudých dětí


Velmi podobně by nejspíš vypadal přídavek na děti Čechů. Předloni na ně přídavek v Německu pobíralo 7700 rodičů, i když jejich děti žily v Česku. Schäuble počítá s tím, že by omezení přídavků vedlo k úsporám ve výši 160 milionů eur ročně (4,3 miliardy korun).

Aby k tomuto kroku mohlo Německo sáhnout, je třeba změnit legislativu EU. Ta sice s takovou možností počítala v rámci dohody s Británií z loňského roku, po rozhodnutí občanů ostrovní země o vystoupení z osmadvacítky ale tato dohoda padla.

Dnešní usnesení německé vlády proto konstatuje, že jakmile bude změněno evropské právo, předloží kabinet návrh zákona, který povede ke zkrácení přídavků.


Z Německa dále čtěte:

Německo chystá pro sociální sítě až miliardové pokuty

Osídlujte venkov, vyzvala Merkelová migranty v Německu

Německo od ledna deportovalo deset potenciálních útočníků

Uprchlíci z Eritreje na nádraží v německém Rosenheimu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze