Největší změna v daňových předpisech za 30 let. Kongres schválil Trumpovu reformu

20. prosince 2017, 19:30 - čtk
20. prosince 2017, 19:30

Kongres Spojených států dnes schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli procedurálním pochybením musel následně odsouhlasit pozměněnou verzi, kterou dnes potvrdila také sněmovna, čímž schvalovací proces skončil. Zákon nyní zamíří k Trumpovi k podpisu.

Upravenou verzi, která řešila trojici problematických pasáží odporujících senátnímu hlasovacímu postupu, schválil stočlenný Senát v noci na dnešek místního času (dnes ráno SEČ) poměrem 51 ku 48 hlasům. Jediným nehlasujícím byl republikánský senátor John McCain, který se zotavuje z vedlejších účinků náročné protinádorové terapie.

Ze Senátu se návrh vrátil zpět do Sněmovny reprezentantů, která upravenou senátní verzi přijala 224 hlasy, proti se vyslovilo 201 zákonodárců. Pro srovnání, v úterý sněmovna schválila původní neupravenou verzi 227 hlasy proti 203.

Podle agentury AP jde o nejrozsáhlejší daňovou reformu ve Spojených státech za více než 30 let, mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent, jednotlivci si pak budou moci snížit daňový základ o dvojnásobek současného stavu. Demokraté reformu kritizují, protože podle nich pomáhá především podnikům a bohatým občanům. Trump nesouhlasné názory odmítá a tvrdí, že z daňových úprav budou těžit všichni, především pak velmi uleví střední třídě.

Očekává se, že Trump zákon podepíše co nejdříve. Ještě dnes se chce v Bílém domě k tématu vyjádřit. Změny začnou platit od ledna, na výplatních páskách se nové daňově odpočty objeví v únoru.


O Trumpově daňové reformě čtěte komentáře Miroslava Zámečníka:

Na velikosti záleží. Dopady americké daňové reformy pocítíme i v Česku

Sniž daně, podpoříš růst?


Z pohledu republikánů jde o zásadní a pozitivní změnu pro všechny Američany. Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell řekl, že občané zákon přivítají. „Pokud americký národ nepřesvědčíme o tomto, měli bychom změnit zaměstnání,“ řekl. Předseda sněmovny Paul Ryan prohlásil, že jde o splněný slib. Republikánský senátor z Ohia Rob Portman zákon charakterizoval jako „skutečnou a potřebnou daňovou úlevu“.

Republikáni opakují, že změna přinese ekonomický růst, jelikož podniky zvýší mzdy a zaměstnají více lidí. Průzkumy ale ukazují, že občané změnu chápou spíš jako pomoc bohatým lidem, jako je Trump. Pro střední třídu bude prospěch malý. Podle průzkumu serveru Politico zákon podporuje 42 procent lidí, 39 procent je proti němu.

Snížení korporátních daní z 35 na 21 procent bude podle zákona trvalé, změny týkající se jednotlivců vyprší v roce 2026, pokud se nezmění legislativa. Zákon obsahuje zrušení pokuty za to, že občané neuzavřou zdravotní pojistku, jak zavedl zákon Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Dále téměř zdvojnásobuje možnost odpočtů, zachovává sedm daňových tříd, přičemž v té nejvyšší daň jednotlivcům snižuje z 39,6 na 37 procent.

Podle společného daňového výboru pocítí všechny příjmové skupiny změnu v roce 2019. Deset procent z ušetřených peněz půjde do domácností střední třídy. V příštích deseti letech se podle prognóz státní dluh navýší o téměř 1,5 bilionu dolarů (33 bilionu konu), což ale řada republikánů zpochybňuje. Daňová reforma byla cílem republikánů již dlouho.

Vybrané údaje o daňové reformě:

- Daňová reforma je považována za největší úpravu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech. Snížení daní podle propočtů ochudí státní pokladnu v příštích deseti letech odhadem nejméně o 1,5 bilionu dolarů (32 bilionů korun). Tuto odhadovanou ztrátu má kompenzovat hlavně rychlejší ekonomický růst.

- Hlavním bodem reformy je snížení daně z příjmu právnických osob na 21 procent z nynějších 35 procent, které bude trvalé. Podle amerického ministerstva financí vzhledem k množství výjimek a úlev činila dosud efektivní daňová sazba zhruba 22 procent.

- Sazba daně z příjmu se liší podle toho, zda je osoba v manželském svazku či nikoliv. Pro obě skupiny jsou daně rozděleny podle výše příjmu do sedmi pásem od deseti do 37 procent. Daňové sazby v jednotlivých pásmech se většinou snížily, změnily se i výše příjmů patřících do jednotlivých pásem. Dosud byla nejvyšší sazba 39,6 procenta.

- Nejvyšší daně, tedy 37 procent, platí jednotlivci s ročním příjmem nad 500 tisíc dolarů (10,9 milionu korun). Nejnižší, desetiprocentní sazba u jednotlivců platí pro roční příjmy do 9525 dolarů (207 tisíc korun). U sezdaných párů platí nejvyšší daňová sazba pro roční příjem nad 600 tisíc dolarů, dosud to byl jeden milion dolarů. Pokud se nezmění legislativa, změny týkající se jednotlivců vyprší v roce 2026.

- Nový zákon téměř zdvojnásobuje možnost odpočtů. U manželských párů například na 24 tisíc dolarů (520 tisíc korun) z 12 700 dolarů ročně, u jednotlivců z 6350 dolarů na 12 tisíc dolarů. Prostřednictvím možných vyšších odpisů se daně sníží i středním a menším podnikům a živnostníkům.

- Narůst by měla sleva na dítě, která se ale nebude týkat rodičů se společným příjmem vyšším než 400 tisíc dolarů ročně (8,7 milionu korun). Zákon také opět daňově zvýhodňuje osoby starající se o staré a nemocné rodinné příslušníky.

- Zákon ruší osvobození od daně při ročním příjmu do 4050 dolarů.

- Zákon ruší alternativní minimální daň (AMT) pro korporace, které by jinak kombinací různých úlev prakticky daně neplatily. Pro jednotlivce se zvyšuje částka, ze které se daň musí platit.

- Zákon obsahuje zrušení pokuty za to, že občané neuzavřou zdravotní pojistku, jak zavedl zákon Trumpova předchůdce Baracka Obamy.

- Téměř o polovinu se zvyšuje limit pro dědickou daň. V současnosti tato daň platí u jednotlivce pro majetek v hodnotě 5,5 milionu dolarů a výše (u párů 11 milionů).

Přečtěte si také:

Flynn lhal FBI o svých kontaktech s Rusy. Stýkal se s nimi prý na Trumpův příkaz

Trump: FBI je v troskách, úřad je třeba vyčistit


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vše, co potřebujete na poslední chvíli vědět o daňovém přiznání na jednom místě
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Cnews FM: Dva a půl roku s Windows 10. Jaké funkce se povedly a jaké ne? [podcast]
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Nejpopulárnějším českým internetovým obchodem je Onlineshop
Máte chuť na formule? Stáhněte si zdarma F1 2015. Ale pospěšte si
Hry pro příležitostné hráče