Navzdory protestům i opozici. Polský prezident podepsal další kontroverzní zákon o justici - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Navzdory protestům i opozici. Polský prezident podepsal další kontroverzní zákon o justici

, čtk,
Navzdory protestům i opozici. Polský prezident podepsal další kontroverzní zákon o justici
Zdroj: čtk

Polský prezident Andrzej Duda dnes podle očekávání podepsal další novelu kontroverzního zákona o nejvyšším soudu, kterou schválily obě komory polského parlamentu, Sejm i Senát. Novela má vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) usnadnit jmenování nového předsedy nejvyššího soudu, navzdory pouličním protestům a výhradám opozičních stran.

Evropská unie, ochránci lidských práv a opozice obviňují vládu PiS z porušování nezávislosti soudů. Vládnoucí strana ale tvrdí, že reforma je nezbytná, aby se zvýšila efektivita soudů a vymýtil zbývající vliv komunistické minulosti.

Proti novele protestovaly o úterní a středeční noci stovky lidí – demonstrantů tedy výrazně ubylo od loňského léta, kdy se protivládních akcí účastnily desetitisíce, poznamenala agentura Reuters.

Tento měsíc 22 soudců nejvyššího soudu mělo podle nového zákona odejít do předčasného důchodu, ale předsedkyně Malgorzata Gersdorfová odmítla nechat se penzionovat, když prohlásila, že její mandát podle ústavy vyprší v roce 2020. Stala se symbolem odporu ke změnám v soudnictví.

Předseda vlády Mateusz Morawiecki minulý týden řekl, že Gersdorfová musí být rychle vystřídána, aby nedošlo k právnímu chaosu, a že Polsko nebude brát zřetel na žádosti Bruselu zrušit kontroverzní zákony.


Za „polské koncentráky“ vězení nebude. Varšava zmírnila kontroverzní zákon

Koncentrační tábor Osvětim - Auschwitz Birkenau, ilustrační foto


Prezident Andrzej Duda, který je pokládán za spojence PiS, novelu podepsal záhy po jejím schválení i druhou komorou, Senátem. Předchozí, květnovou novelu téhož zákona, opatřil svým podpisem také krátce po schválení poslanci a senátory.

Není ovšem vyloučeno, že brzy bude nutná další novela. Ombudsman Adam Bodnar podle televize TVN 24 totiž upozornil, že již pátou novelu zákona o soudech a o nejvyšším soudu přijali zákonodárci s chybou – jeden z článků zákona se totiž odvolává na neexistující paragraf v jiném článku téhož zákona. A menšinová opozice si stěžuje, že během uspěchaného nočního schvalování předlohy byla porušena její práva.

Od doby, kdy se PiS před třemi lety chopila moci, musely desítky soudců odejít z ústavního soudu, ze zemské soudcovské rady, která rozhoduje o jmenování soudců, a nyní i z nejvyššího soudu.

Nové zákony přijaté parlamentem, kde má PiS většinu v obou komorách, dávají vládě větší kontrolu nad soudci.

Evropská komise vede proti Polsku bezprecedentní vyšetřování ohledně stavu právního státu a zahájila několik samostatných řízení proti Varšavě, včetně řízení kvůli nejvyššímu soudu. Varšava riskuje, že přijde o miliardy eur z unijních fondů, pokud se ukáže, že podkopává právní stát, poznamenal Reuters.

Přečtěte si také:

Brusel zahájil s Varšavou řízení kvůli zákonu o justici. Polsko může skončit před soudem

Polsko: vláda vztyčeného prostředníku

Ježíš je v Polsku králem. Státní firmy se obrací k Panně Marii


Ohodnoťte tento článek
Diskuze