Návrh na financování protidrogové činnosti ovlivňuje protikuřácký zákon

30. listopadu 2016, 15:19 - Václav Herz
30. listopadu 2016, 15:19

Poslanecká sněmovna bude 9. prosince schvalovat návrh tzv. protikuřáckého zákona. Velkou diskusi může vyvolat pozměňovací návrh, který předložil a na tiskové konferenci představil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Navrhuje v něm, aby stát ze svého rozpočtu každoročně vydával na boj proti drogovým a dalším závislostem částku odpovídající 1 % výnosu z daní na alkohol, tabák a hazard.

Na středeční tiskové konferenci Bartošek uvedl, že podporuje razantní zvýšení výdajů na protidrogovou činnost touto cestou a že věří, že své kolegy přesvědčí.

Předložený návrh na růst a pevnou fixaci výdajů na boj proti drogám a závislostem není nový. V prvotní verzi zákona, předloženého ministerstvem zdravotnictví, existovalo podobné ustanovení. Po sérii námitek Legislativní rady vlády a odporu několika ministrů však tehdejší předkladatel Svatopluk Němeček (ČSSD) celou věc z návrhu vypustil. V nové a nyní schvalované verzi už proto není. V minulosti Bartošek rovněž neuspěl s obdobným opatřením, když navrhoval 2 % z výnosu hazardu trvale alokovat na prevenční a léčebnou činnost.

Na tiskové konferenci na půdě Sněmovny zaznělo, že výdaje státu na prevenci a léčbu závislostí se již několik let pohybují okolo 100 milionů ročně, v posledních letech výdaje opět rostou. Podle vyjádření resortu financí se v roce 2015 vydalo pouze přibližně 95 milionů z kapitoly Úřadu vlády a 16 milionů z Ministerstva zdravotnictví ČR.

Výnos spotřebních daní a zdanění hazardu jsou v posledních letech přibližně 65 – 70 miliard korun ročně, 1 % by tak představovalo sumu okolo 700 milionů korun. Výdaje státního rozpočtu v této oblasti by tak vzrostly přibližně sedmkrát. I protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil potvrdil, že maximální objem žádostí všech organizací v oblasti prevence a léčby závislosti na drogy a hazard dohromady se pohybují okolo 200 milionů korun. Ani akční plány schválené vládou s výdaji okolo 650 – 700 milionů ročně nepočítají.

Při první debatě o tomto návrhu celou myšlenku odmítl i ministr financí Andrej Babiš, který se skokovým nárůstem nesouhlasil jak z rozpočtových, tak i z formálních důvodů. Návrh nijak neurčuje strukturu výdajů ani to, kdo bude jejich příjemcem. I další kritici této myšlenky již minulosti uvedli, že u prostředků této výše jde o příliš volnou definici, která může v budoucnu přinést netransparentní a neefektivní nakládání s veřejnými prostředky.

Tento návrh ovšem není předjednán ani na výboru pro zdravotnictví, ani v koalici, a může tak debatu o celém zákoně významně zkomplikovat. Při posledním jednání o protikuřáckém zákoně byl rozhodující návrh poslance Bendy, který do zákona vložil tzv. „kuřárny“ bez obsluhy. Ve výsledku to znamenalo, že poslanci pak zamítli návrh jako celek; zákon musel být předložen a projednán zcela od začátku. Andrej Babiš přímo řekl, že s Bartoškovým návrhem nesouhlasí a vidí zásadní rozpor s principy daňového a rozpočtového práva.

Bartoškův návrh by mohl ovlivnit schvalování celého zákona obdobným způsobem, jakým jej poznamenal návrh poslance Bendy. Ministr Němeček v poslanecké sněmovně uvedl, že ministerstvo chce udržet pracně dojednaný kompromis a podpoří proto pouze vládou předloženou verzi; i z tohoto důvodu vydaly ministerstvo zdravotnictví a sněmovní zdravotní výbor k návrhu negativní stanoviska.

Dále čtěte:

S dětmi v autě si nezakouříš. Zdravotnický výbor odmítl i Bendovy kuřárny

Jaroslav Kubera: Pražáci ať si trhnou

WHO je hluchá k vědeckým důkazům i hlasům dvaceti milionů uživatelů e-cigaret


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít