Na Ukrajině sečetli všechny hlasy, Zelenského strana jasně zvítězila - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Na Ukrajině sečetli všechny hlasy, Zelenského strana jasně zvítězila

, čtk,
Na Ukrajině sečetli všechny hlasy, Zelenského strana jasně zvítězila
Zdroj: čtk

Ukrajinská ústřední volební komise sečetla všechny hlasy z nedělních předčasných parlamentních voleb, které vyhrála strana Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského se 43 procenty hlasů. Oznámil to dnes list Ukrajinska pravda. Prezidentova strana podle deníku získala většinu v podobě 254 z 450 mandátů.

Do nového parlamentu se přes pětiprocentní práh dostaly ještě čtyři další strany: proruská Opoziční platforma kremelského chráněnce Viktora Medvedčuka s 43 křesly, strana Vlast expermiérky Julije Tymošenkové s 26 poslanci, uskupení Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka s 25 zákonodárci, liberální strana Hlas rockového muzikanta Svjatoslava Vakarčuka s 20 mandáty. Z řad nezávislých kandidátů vzešlo 46 poslanců. Zbývající desítku zákonodárců představují zástupci dalších stran, kteří uspěli v jednomandátových obvodech, kde se rozhoduje většinově.

Na Ukrajině platí poměrně komplikovaný volební systém, v němž polovinu poslanců volí občané podle stranických seznamů a o druhou polovinu se utkají často nezávislí kandidáti v jednomandátových volebních obvodech, ve kterých se volí většinově – ale 26 z těchto křesel zůstává kvůli ruské anexi Krymu a válce v Donbasu volných. Podle stranických seznamů se volí 225 poslanců, ve většinovém systému 199.

Věříte, že herec Zelenskyj ukončí konflikt na východě Ukrajiny?

Demokracie azbukou. Zelenského na Ukrajině čekají tři zásadní úkoly

Dále čtěte:

Putin poprvé hovořil se Zelenským. Jednali o možnosti urovnání konfliktu na východní Ukrajině

Miliardáři v čele znesvářených států: Porošenko je bohatší než Putin, ale pouze oficiálně

Zvětralé šampaňské na Krymu. Podnikání na staronově ruském poloostrově je rok od roku obtížnější

Cvičiště Ukrajina. Země slouží Rusům jako testovací polygon pro kyberválku

Demokracie azbukou. Zelenského na Ukrajině čekají tři zásadní úkoly