Na pobaltí! Poslanci schválili mise české armády - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Na pobaltí! Poslanci schválili mise české armády

Ondřej Stratilík,
Na pobaltí! Poslanci schválili mise české armády
Zdroj: Archiv AČR

Více než 1,7 miliardy korun v příštím roce, 1,8 miliardy pak v roce 2022. To je odhad výdajů, které spotřebují čeští vojáci na svých zahraničních misích. Jejich vyslání minulý týden schválila sněmovna.

„Oproti mandátu končícímu v tomto roce nenavrhujeme žádné novinky, zohlednili jsme však vliv koronavirové pandemie. Přesto budou čeští vojáci pokračovat ve stejných zemích jako dosud. Schválení mandátu je signálem, že jsme spolehlivým partnerem v NATO, EU i OSN. Všechny mise, kterých se účastníme, jsou stabilizační a výcvikové,“ sumarizoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Zatímco letošní mandát umožňuje vyslání maximálně 1096 vojáků do zahraničí, v roce 2021 to bude 851, za dva roky potom 946 vojáků. Až 290 příslušníků ozbrojených sil by se mělo podílet na alianční přítomnosti v Pobaltí, k ní přibude i tamější několikaměsíční operace čáslavských supersoniků Jas-39 na ochranu vzdušného prostoru. Do Afghánistánu by se mohlo dostat až 205 vojáků, zatímco ještě letos byl jejich maximální schválený počet 390.

„Kvůli boji proti terorismu a nelegální migraci je jako priorita nadále vnímána i unijní výcviková mise v Mali, jejíž síly mají v aktuálním půlroku české velení. Pokračovat bude i podpora mise MFO na Sinaji jedním transportním letounem CASA a jeho obsluhou,“ doplnil Jakub Fajnor z tiskového oddělení resortu.

Na pobaltí! Poslanci schválili mise české armády
3 (60%) 2 hlasování
Diskuze