Na kase minimálně 18 tisíc hrubého. Odbory v maloobchodu ze svých požadavků neustoupí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Na kase minimálně 18 tisíc hrubého. Odbory v maloobchodu ze svých požadavků neustoupí

, čtk,
Na kase minimálně 18 tisíc hrubého. Odbory v maloobchodu ze svých požadavků neustoupí
Zdroj: e15

Odbory v maloobchodu neustoupí od svého požadavku na navýšení nejnižší zaručené mzdy na nejméně 1,5násobek. Vyjednávání o kolektivní smlouvě vyššího stupně v obchodu v těchto dnech začala. Postoje svazu obchodu a odborářů jsou ale rozdílné, uvedl dnes Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO).

Cílem odborového svazu je, aby například pokladní pobíraly od nového roku nejméně 18 tisíc150 korun (oproti dnešním zaručeným 12 tisícům a stokoruně), skladníci nejméně 16 tisíc 350 korun (oproti dnešním zaručeným 10 tisícům devět set),“ uvedla předsedkyně OSPO Renáta Burianová.

Začínají rovněž kolektivní vyjednávání v řetězcích Ahold (Albert) a Billa. „Vzhledem k vysokému zisku obchodních řetězců a obecně oživující ekonomice v České republice prostor pro zvýšení mezd jednoznačně vidíme a od svých požadavků neustoupíme,“ dodala Burianová.

Podle ní jednání o dodatku k nynější kolektivní smlouvě v Aholdu týkající se plošného navýšení mezd ještě před letošními Vánocemi zatím nepřineslo výsledky. „Situace zaměstnanců v řetězci Albert je velmi složitá, neboť za svou poctivou práci zdaleka nedostávají adekvátní odměnu. To chceme změnit,“ uvedla Burianová.

Průměrná mzda na pozici pokladní v Česku se podle dřívějších údajů odborů pohybuje mezi třinácti tisíci až čtrnácti tisíci hrubého měsíčně při plném pracovním úvazku.

Většina velkých obchodních řetězců v ČR loni i předloni zlepšila hospodaření. Nejvíc vydělaly v účetním roce 2014/2015 diskonty Lidl, kterým vzrostl meziročně zisk o 50 procent na 2,6 miliardy korun. Podle odhadu odborů pracuje v tuzemském maloobchodu a velkoobchodu celkem 180 tisíc lidí.


Přečtěte si, jak by měl vypadat trh práce podle odborářů:

Na pokladně 18 tisíc. Odboráři tlačí na minimální mzdu

Babiš odborářům: Placené volno na nemoc nemá přikazovat stát

Minimální mzda vzroste na 11 tisíc korun


Ohodnoťte tento článek
Diskuze